Wizyta w Warszawie, poza faktem, iż dla około czterdzieściorga dzieci ze świebodzickich szkół była nagrodą za dobrą postawę w kwalifikacjach do turnieju, miała również inny, bardziej oficjalny charakter. Właśnie na 13 października zaplanowano bowiem wręczenie nagród zwycięzcom konkursu Ministerstwa Sportu i Turystyki pn. "Moje Euro na Orliku", w którym zorganizowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji zawody - turniej piłki nożnej "Małe Euro" oraz mistrzostwa klas pierwszych świebodzickich szkół - zostały uhonorowane nagrodą główną. W stolicy odebrał ją dyrektor OSiR-u Janusz Zieliński.
Wydarzenie, którego początek organizatorzy zaplanowali na godzinę czternastą otworzył zwięzłym przemówieniem pomysłodawca rozgrywek, Donald Tusk. Premier podkreślił, że jako sportowiec amator zdaje sobie sprawę, jak istotna jest rywalizacja w duchu fair play oraz ma nadzieję, iż Turniej Orlika przyczyni się do wyławiania piłkarskich talentów. Po części przeznaczonej na przemówienia przyszedł czas na esencję całego przedsięwzięcia - rywalizację na boisku. Młodzi adepci futbolu na boisko wychodzili przy dźwiękach utworu "Heart of courage", który towarzyszył wszystkim meczom EURO 2012, a całość, jak zwykle sprawnie skomentowała ikona polskiego dziennikarstwa sportowego - Dariusz Szpakowski.
Atmosferę piłkarskiego święta dopełniał gorący doping na trybunach, który w głównej mierze reżyserowała, niezbyt liczna na tle pozostałych, acz zdecydowanie najgłośniejsza, grupa ze Świebodzic. Zaopatrzeni we flagi, młodzi świebodziczanie raz po raz intonowali przyśpiewki zagrzewające do walki aktualnie przebywające na murawie zespoły, a w przerwach pomiędzy nimi, dyskutując między sobą żałowali, że tym razem to nie im przypadł zaszczyt reprezentowania swojego miasta w ogólnopolskim turnieju. Mniej zainteresowani samymi wydarzeniami na boisku mieli okazję zdobyć autografy pierwszoplanowych postaci polskiego sportu, w tym olimpijczyków - kulomiota Tomasza Majewskiego i dyskobola Piotra Małachowskiego. Prawdziwe oblężenie dzieciaków ze Świebodzic przeżywał jednak Dariusz Szpakowski, który wręcz hurtowo składał podpisy na kartkach, flagach a nawet koszulkach. Gratką dla fanów piłki nożnej była również obecność Macieja Iwańskiego, komentującego na co dzień mecze w TVP 1 oraz Andrzeja Dawidziuka, specjalisty w szkoleniu bramkarzy, aktualnie dbającego o kondycję golkiperów reprezentacji Polski.
Po finałach w kategoriach młodzików przyszedł czas na ceremonię wręczenia nagród w konkursie "Moje Euro na Orliku". Laur dla najlepiej zorganizowanych zawodów w województwie dolnośląskim złożyła na ręce pana Janusza Zielińskiego, gratulując zarazem sukcesu, minister sportu Joanna Mucha, a po pamiątkowym zdjęciu z innymi laureatami, nadszedł czas na punkt drugi wycieczki - zwiedzanie stolicy.
W drodze z Torwaru na Stare Miasto, dzieci miały okazję zobaczyć: budynek Sejmu; pomniki Charlesa de Gaulle'a, Adama Mickiewicza, księcia Józefa Poniatowskiego, Mikołaja Kopernika; będącą nowym symbolem Warszawy palmę stojącą na skrzyżowaniu Alei Jerozolimskich z Nowym Światem; Uniwersytet Warszawski, Bazylikę Świętego Krzyża, Pałac Prezydencki, Kolumnę Zygmunta i Zamek Królewski. Choć dzieci podziwiały zabytki bez wyjątku, górę wziął jednak sportowy klimat wycieczki i najwięcej czasu poświęciły na fotografowanie stadionów - Legii przy ul. Łazienkowskiej i Narodowego, na którym dzień wcześniej Polacy pokonali reprezentację RPA.