Środa, 20 listopada
Imieniny: Edmunda, Rafała
Czytających: 5069
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Otwarcie w cieniu katastrofy

Poniedziałek, 5 marca 2012, 14:21
Aktualizacja: Środa, 7 marca 2012, 7:27
Autor: Sven
Wałbrzych: Otwarcie w cieniu katastrofy
Fot. Sven
Okrojona ze względu na żałobę narodową uroczystość i dużo gorzkich słów prezydenta Szełemeja – w Wałbrzychu oficjalnie otwarty został dworzec Wałbrzych Miasto.

Dzisiaj punktualnie, jak na kolej przystało, o godzinie 11:00 nastąpiło oficjalne otwarcie dworca Wałbrzych Miasto. Uroczystość, która pierwotnie miała mieć oprawę w postaci występów artystycznych, została okrojona do prezentacji inwestycji i krótkich przemówień. Poza przedstawicielami PKP, prezydentem Romanem Szełemejem i dziennikarzami, na dworcu zjawiła się kilkudziesięcioosobowa grupa wałbrzyszan.

Po krótkiej prezentacji inwestycji uzupełnionej krótkim wystąpieniem pełnomocnik zarządu PKP S.A. do spraw nieruchomości, Teresy Pyzik, które nagrodzone zostało oklaskami zebranych, głos zabrał prezydent Roman Szełemej:
- Myślę, że dzisiaj nie czas na fanfary. W Wałbrzychu jest jeszcze wiele budowli w katastrofalnym stanie, które nie należą do Gminy, a właśnie do kolei. Gdybyście państwo spojrzeli na nie z taką troską, z jaką patrzycie na wrocławski Dworzec Główny i choćby niewielka część pieniędzy inwestowanych we Wrocławiu, trafiła do Wałbrzycha, to dzisiaj byłby kolejny, a nie pierwszy powód do świętowania. Cieszę się więc z dobrego początku i zachęcam do remontu wiaduktów nad ulicą Wrocławską, 1-go Maja czy Niepodległości, dworca Wałbrzych Główny, Szczawienko czy Fabrycznego. Wtedy będziemy mieli powód do oklasków. Jednak gratuluję projektu i jego wykonania i mimo wszystko dziękuję – zakończył Roman Szełemej, również otrzymując brawa.

Jednak to nie był koniec uwag, jakie prezydent miał do kolejarzy. Już po zakończeniu części oficjalnej, w węższym gronie, Roman Szełemej kontynuował swoje uwagi:
- Popatrzcie na wiadukt na Sobięcinie. Tam zaraz na kogoś spadnie jakaś rura, a na Podgórzu jakiś głaz, a wy powiecie, że o niczym nie wiedzieliście. Remontujecie enty dworzec we Wrocławiu, wiadukty wyremontowaliście już wszystkie, a tu z jednej inwestycji robicie wielkie halo? Ja naprawdę miałem ochotę, aby tu dzisiaj nie przyjść. Na moje pisma w sprawie wałbrzyskich wiaduktów, będących w tragicznym stanie nawet nie dostałem odpowiedzi. Wałbrzyskie wiadukty kolejowe to plątanina zardzewiałej infrastruktury z jakimiś lepiszczami przytrzymującymi wypadające cegły. To jest skandal! A domaganie się przez was, żebyśmy wyremontowali przejście podziemne to już zakrawa na arogancję. Dziękuję za zaproszenie. Dworzec Wałbrzych Miasto jest jasnym punktem na czarnej mapie infrastruktury kolejowej w Wałbrzychu – zakończył, wychodząc, Roman Szełemej.

Dla ścisłości dodajmy, że wszelka infrastruktura kolejowa, poza budynkami należy do Polskich Linii Kolejowych. Oddawany dzisiaj do użytku dworzec należy do Polskich Kolei Państwowych Spółka Akcyjna, dlatego wysłuchująca pretensji Teresa Pyzik nie chciała komentować wypowiedzi prezydenta, ponieważ stan wiaduktów nie leży w kompetencji PKP S.A.

Rozpoczęty w 2010 roku dwuetapowy remont kosztował 10 milionów złotych. Najpierw wyremontowany został dach i toalety, jednak dopiero druga faza prac wydobyła z zabytkowej budowli całą jej oryginalność.

Zewnętrzne zmiany w postaci jasnej elewacji, nowego dachu, okien i drzwi uzupełnia reorganizacja wnętrza. Hol dworca, w którego centrum ustawiony został żuraw służący do napełniania wodą zbiorników parowozów, pełni także funkcje poczekalni z kasami, informacją i kilkoma punktami przeznaczonymi na działalność handlową. W głębi budowli czeka na najemcę restauracja, a w przyziemiu lokale sklepowe. W budynku zostały wymienione wszystkie instalacje i posadzki oraz zainstalowany został monitoring.

Historia dworca, wówczas Altwasser, sięga roku 1853, gdy przedłużona została linia kolejowa łącząca Wrocław Świebodzki ze Świebodzicami. Od początku XX wieku był kilkakrotnie rozbudowywany. Swój dzisiejszy kształt, przypominający pijalnię wód mineralnych, zawdzięcza ostatniej przebudowie w 1925 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group