Województwo wałbrzyskie – istniejące w latach 1975–1998 - to jednostka administracyjna najwyższego szczebla, położona w południowo-zachodniej Polsce o powierzchni 4169 km², składająca się z 15 gmin miejskich i 30 gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. Graniczyło na zachodzie z województwem jeleniogórskim, na północy z legnickim i wrocławskim, na wschodzie z opolskim, a na południu z Czechosłowacją (później Czechami). Siedziba władz wojewódzkich znajdowała się w Wałbrzychu. Z dniem 1 stycznia 1999 roku terytorium województwa weszło w skład nowo powstałego województwa dolnośląskiego.
A jak wspominają tamten okres mieszkańcy naszego miasta?
- Z jednej strony prestiż był większy, ale z drugiej, nie widzę jakichś istotnych zmian - uważa pan Wojciech.
Rafał Strycha twierdzi inaczej.
- Byłem wtedy młodym człowiekiem, kiedy mieliśmy województwo wałbrzyskie i niemal wszystko można było załatwić w Wałbrzychu. Chodzi mi o to, że sprawy formalne nie trzeba było jeździć załatwiać po urzędach wojewódzkich do Wrocławia, jak to wygląda niestety czasem teraz.
Pani Anna zapytana przez nas o ten temat odpowiada:
- Zmieniła się nazwa, zniknęły niektóre urzędy, ale w gruncie rzeczy uważam, że ograniczenie liczby województw z 49 do 17 nie miało większego sensu.
A co Państwo uważacie na ten temat? Zachęcamy do wyrażania własnych opinii w komentarzach pod artykułem.