Oblicze Wałbrzycha ma też zmienić realizacja projektu Stara Kopalnia.
- To jest unikatowy projekt na skalę europejską – mówi wiceprezydent Marek Małecki. Plany związane z budową Parku Wielokulturowego były prezentowane na specjalnym seminarium w Brukseli, a tam uzyskały bardzo dobre recenzje.
- Stara Kopalnia to poszanowanie historii związanej z węglem, ale też wychodzenie naprzeciw współczesności – dodaje Marek Małecki.
Projekt nabrał realnych kształtów, bo ma już przyznane dofinansowanie z Unii Europejskiej, zaakceptowane przez Ministra Kultury.
Wygląd Wałbrzycha będą zmieniać nie tylko miejskie inwestycje. Powstaje nowy budynek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a w niedalekiej odległości dobiegnie końca budowa galerii Victoria. Przy ul. Piotra Skargi buduje się nowa aula Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Będzie też – z zewnątrz niewidoczny, ale ważny dla miasta – remont 3 i 4 piętra zamku Książ.
Kolejne zamierzenia władz miasta to z jednej strony spełnienie marzeń mieszkańców, ale z drugiej – spore uciążliwości. Chodzi o remonty ulic. Będzie ich co niemiara – począwszy od dojazdu do zamku Książ przez ul. Uczniowską, Podwale, Długą, Broniewskiego, Sokołowskiego i Kosteckiego, po odbudowę kanalizacji deszczowej na ul. Wrocławskiej i jeszcze parę innych zadań.
W najbliższej przyszłości majaczy też odzyskanie praw powiatu grodzkiego, tyle że na razie nikt nie wie, jak się uporać z długiem starostwa wałbrzyskiego. Mgliście widać obwodnicę zachodnią, choć prezydent Piotr Kruczkowski zapewnia, że wszystko idzie wedle planu – przetarg na dokumentację ma być ogłoszony na dniach, a w 2011 rozpocznie się budowa.
W ubiegłym roku Wałbrzych dostał napędu inwestycyjnego – na same drogi wydano ponad 40 milionów zł, a prawie 70 milionów zł pochłonęły remonty kamienic – teraz w Wałbrzychu jest 560 nowych dachów.
- Najlepiej to widać z Ptasiej Kopy – podpowiada Piotr Kruczkowski.
Noworoczne spotkanie umilił entuzjastycznie przyjęty występ zespołu perkusyjnego uczniów Szkoły Muzycznej. Były nawet bisy.