Niedziela, 5 stycznia
Imieniny: Hanny, Szymona
Czytających: 3236
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/powiat wałbrzyski: Niebezpieczne zwierzęta

Wtorek, 22 listopada 2022, 8:30
Aktualizacja: 10:02
Autor: red
Wałbrzych/powiat wałbrzyski: Niebezpieczne zwierzęta
Fot. KMP Wałbrzych
Na drogach naszego miasta i powiatu dochodzi niemal do kilkudziesięciu zdarzeń rocznie z udziałem dzikich zwierząt. Zderzenie samochodu z sarną, dzikiem, czy inną zwierzyną może być tragiczne w skutkach, nie tylko dla tego stworzenia, ale także dla kierowców i pasażerów.

O takich sytuacjach informują nas między innymi kierowcy korzystający z wałbrzyskiej obwodnicy. Odnotowano tam już kila przypadków potrącenia zwierząt przez kierowców.

Sarny, lisy czy dziki szukając jedzenia często zbliżają się na niebezpieczną odległość do dróg, którymi podróżujemy. Niektóre zwierzęta walcząc o swe leśne terytorium wbiegają wprost pod koła jadącego pojazdu. Skutki takiego zderzenia mogą być katastrofalne. Przy zderzeniu auta z dwudziestokilogramową, czy trzydziestokilogramową sarną, bądź jeszcze cięższym dzikiem, siła uderzenia sięga do pół tony. Rocznie na drogach naszego powiatu dochodzi niemal do kilkudziesięciu zdarzeń z udziałem tych zwierząt. Od początku tego roku było ich już niemal 80.

Wałbrzyscy policjanci radzą jak zredukować ryzyko wypadku z udziałem leśnych zwierząt:

W okolicach leśnych, zadrzewionych i tam, gdzie wcześniej widywane były leśne zwierzęta powinniśmy zachować szczególną ostrożność na drogach, szczególnie w godzinach wieczornych i nocnych.

Nigdy nie powinniśmy lekceważyć znaku drogowego A18-b „Uwaga dzikie zwierzęta". Takie znaki są ustawiane w miejscach, gdzie to zagrożenie często występuje. Pamiętajmy też, że zwierzę może wyskoczyć na drogę zarówno z lewej, jak i z prawej strony.

Kiedy już dostrzeżemy dzikie zwierzę przy drodze, powinniśmy natychmiast zwolnić. Spróbujmy oddać kilka ostrzeżeń migając światłami i użyć sygnału dźwiękowego. Nie próbujmy na siłę omijać zwierzęcia, a raczej pozwólmy mu spokojnie przejść na drugą stronę, jeśli już jest na jezdni. Pamiętajmy, że zwierzę jest nieobliczalne i podczas próby ominięcia, może wbiec nam wprost pod koła samochodu lub wskoczyć na maskę. Nie zapominajmy także o tym, że zwierzęta kopytne najczęściej przebywają w stadzie, więc jeśli już jedno zwierzę przebiegnie nam przed maską, za chwilę może pojawić się kolejne.

Gdy już, niestety, dojdzie do potrącenia, w pierwszej kolejności musimy zabezpieczyć miejsce zdarzenia przez wystawienie trójkąta ostrzegawczego. Następnie należy wezwać pomoc i poprosić Policję o zawiadomienie służb leśnych w celu udzielenia pomocy rannemu zwierzęciu lub usunięcia go z drogi. Nigdy nie powinniśmy dotykać rannego lub martwego zwierzęcia pamiętając, że oprócz infekcji, istnieje niebezpieczeństwo, że zwierzę nas kopnie lub ugryzie. Jeśli pozwoli na to sytuacja, dla uspokojenia zwierzęcia można ze szczególną ostrożnością nakryć mu głowę kocem lub innym materiałem.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
1
13%
Hahaha
0
0%
Nudzi
2
25%
Smuci
0
0%
Złości
5
63%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group