Okazją do spotkania był fakt odbioru nowego ogrodzenia nekropolii, gdzie pochowane zostały ofiary robót przymusowych z czasów II wojny światowej. Wspólny projekt Gminy Głuszyca i Kongregacji Żydowskiej z Nowego Jorku, zainicjowany Porozumieniem z dnia 6 marca 2013 roku, został zmaterializowany w postaci wykonanego nowego ogrodzenia wraz z bramą wjazdową.
Fundatorem powstałej na obiekcie infrastruktury technicznej jest Rabin Kongregacji Żydowskiej z Nowego Jorku Dawid Weiser. Obecny projekt jest kontynuacją zainicjowanych w 2011 roku spotkań pomiędzy Rabinem a Burmistrz Głuszycy, panią Alicją Ogorzelec. W 2012 roku Gmina Głuszyca zrealizowała, powiązany z obecnym, projekt budowy dróg asfaltowych na działkach gminnych przy Cmentarzu w Kolcach.
Na Cmentarzu Ofiar Faszyzmu w Kolcach w 25 grobach zbiorowych oraz indywidualnych pochowano około dwóch tysięcy osób. Byli to najczęściej jeńcy wojenni i więźniowie z obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen oraz Oświęcimia. Więźniowie pochodzenia żydowskiego oraz innych narodowości przywożeni byli najczęściej z terenu Polski i Węgier, w ramach przedsięwzięcia prowadzonego przez nazistów pod kryptonimem „Riese”.
Wykonywali różnorodne prace: budowali drogi, linie kolejowe, mosty, kanalizację, obiekty naziemne, ale przede wszystkim drążyli sztolnie. W Kolcach (niem. Dornhau), w budynkach tkalni, istniał w czasie II wojny światowej jeden z podobozów pracy. Wchodził on w skład tzw. Arbeitslager Riese, czyli sieci 13 obozów i szpitala obozowego zlokalizowanego na terenie Gór Sowich, a powstałych w związku z budową kolejnej kwatery Hitlera. Zmarłych i pomordowanych więźniów chowano na terenie Cmentarza w Kolcach, który w okresie powojennym został zaliczony do pomników martyrologii