Sobota, 18 stycznia
Imieniny: Małgorzaty, Piotra
Czytających: 7843
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Młodzież poznała Olimpijczyków

Niedziela, 18 października 2009, 9:18
Aktualizacja: 16:17
Autor: Dominika Krawczyk/Daniel Wawryniewicz
Wałbrzych: Młodzież poznała Olimpijczyków
Fot. DK/DW
Z okazji cyklicznych mitingów z wałbrzyskimi olimpijczykami, piątka z nich pojawiła się na spotkaniach zorganizowanych w liceach ogólnokształcących. Tym razem goście zaproszeni zostali przez II i IV LO.

- Gościmy dzisiaj olimpijczyków oraz przedstawicieli mojego przyjaciela Andrzeja Zibrowa, którzy chcą wydobyć na światło dzienne te osoby, które zdobywały kiedyś złote, srebrne medale – tymi słowami Robert Wróbel, dyrektor II LO rozpoczął spotkanie. - To dzięki nim słuchaliśmy Mazurka Dąbrowskiego, ilekroć reprezentowali nasz kraj – dodał ze wzruszeniem.

Młodzież zebrana w sali z uwagą słuchała opowieści i rad sportowców, obdarzonych doświadczeniem. Na spotkaniu nie zabrakło szkolnych mediów, a także prawdziwych fanów sportu.

- Olimpijczycy wałbrzyscy to ludzie dzięki, którym ten projekt ma szansę zaistnieć – mówił Bogdan Skiba, dziennikarz sportowy z wieloletnim doświadczeniem, który prowadził spotkanie. - Spotykamy się tutaj z dwóch powodów: pierwszy to 90 lecie związku olimpijskiego, drugi inicjatywa Olimpijczycy Wałbrzyscy, których w Wałbrzychu mamy aż 27 w 11 dyscyplinach sportowych – kontynuował wypowiedź.

Głównymi gośćmi spotkania byli bramkarz reprezentacji Polski z kadry Kazimierza Górskiego, złoty medalista igrzysk olimpijskich w Monachium, Marian Szeja. Srebrny medalista igrzysk paraolimpijskich z Arnhem, Eugeniusz Skarupa, siatkarz z IO w Atlancie z 1996 roku Krzysztof Janczak, oraz ubiegłoroczni olimpijczycy z Pekinu, pięściarz Rafał Kaczor oraz zapaśnik Julian Kwit.

- Chodziłem kiedyś tymi korytarzami, byłem uczniem tego liceum tak, jak i Wy – mówił z przejęciem Eugeniusz Skarupa, rozpoczynając swą przemowę do młodzieży. - W latach 80. brałem udział w olimpiadzie, ale nie w tej zwykłej, bo w niej dla Związku Radzieckiego nie mogli brać udziału ludzie niepełnosprawni, nasza "paraolimpijska" odbyła się w Arnhem, tam w kategorii do 51 kg zdobyłem srebrny medal. Wszystkich medali zdobyłem łącznie 54, rekord ten przetrwał i do dziś nie został pobity – opowiadał z sentymentem.

Po II LO olimpijczycy przenieśli się do IV na Piaskowej Górze, gdzie jak na sportowe liceum przystało zostali przyjęci gromkimi brawami. Sala wypełniona po brzegi młodzieżą przywitała zaskoczonych gości elegancką oprawą i ciekawą prezentacją multimedialną na temat ich kariery. Po poziomie organizacyjnym widać było, że dla uczniów liceum sportowego wizyta ta jest niezwykle ważna.

- Spośród 29 olimpijczyków, których mamy w Wałbrzychu połowa ma rodowód IV LO, dlatego powinniśmy tu gościć częściej – mówił Bogdan Skiba rozpoczynając spotkaniem. - W Pekinie było 5 wałbrzyskich olimpijczyków – sportowców, którzy urodzili się tutaj, a swoją karierę rozpoczynali i rozwijali właśnie w tych murach, tej szkoły.

Młodzież doskonale przygotowana do spotkania, zadawała przemyślane i wnikliwe pytania dotyczące kariery i życia sportowców. - Uczniowie byli wcześniej poinformowani o spotkaniu – mówi polonistka z 4 LO, Pani Chodorowicz-Glejzer. - Za zadanie mieli przygotować pytania i prześledzić losy dzisiejszych gości, szczególny prym wiodła tutaj klasa dziennikarska.

Spotkanie przebiegło w zdecydowanie inny sposób niż miało to miejsce w II LO, przyjęło formę prawdziwej konferencji, uczniowie chętnie zadawali pytania zaskakując gości poziomem przygotowania do dyskusji. Olimpijczycy ze swojej stornie chętnie opowiadali nie tylko o swoich osiągnięciach, ale także o trudach i przeżyciach związanych z ich życiem.

- To są lata naprawdę ciężkiej pracy, takiej która często koliduje z innymi przyjemnościami życia, koledzy jeździli pod namioty, a ja do kadry na treningi, trzy do czterech razy dziennie przez dwa tygodnie, to była naprawdę katorżnicza praca, która jednak de facto się opłaciła – tłumaczył licealistom Krzysztof Janczak, siatkarz. – To, co zostało nam w głowie, tamte emocje, tego nikt nam już nie odbierze, zabierzemy je ze sobą na tamten świat. Po zakończeniu spotkania uczniowie obejrzeli medale przyniesione przez gości oraz ustawili się do pamiątkowego zdjęcia.
Sportowców pożegnano kwiatami i poczęstunkiem.

Spotkania zostały przeprowadzone dzięki stowarzyszeniu Obywatel, wałbrzyskiemu kołu Projekt: Polska oraz dyrektorom szkół.

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group