Piątek, 22 listopada
Imieniny: Marka, Stefana
Czytających: 5214
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Królewski ogrodnik w Książu

Środa, 24 stycznia 2024, 6:47
Aktualizacja: 9:08
Autor: red
Wałbrzych: Królewski ogrodnik w Książu
Fot. użyczone
Dzięki współpracy Zamku Książ w Wałbrzychu i Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu na światło dzienne wychodzą kolejne informacje dotyczące historii założenia ogrodowo–parkowego w Książu. Najnowsza dotyczy królewskiego ogrodnika z Berlina, który pod koniec lat 60. XIX stulecia zaprojektował nowe tarasy, w tym słynny Taras Kasztanowcowy.
- Mało kto wie, że projekt ogrodów w Książu w latach 70. XIX w. wykonał Eduard Neide (1818-1883), dyrektor królewskich ogrodów Tiergarten w Berlinie (Kgl. Thiergartens in Berlin). Neide zasłyną nie tylko dzięki projektom zrealizowanym dla berlińskiego parku w Tiergarten, ale także jako projektant ogrodów w Książu, w Albrechtsberg w Dreźnie oraz miejskich terenów w Hamburgu – wyjaśnia dr Justyna Jaworek-Jakubska z Katedry Architektury Krajobrazu na wrocławskim Uniwersytecie Przyrodniczym.

Nowa aranżacja ogrodów tarasowych w Książu powstała na zlecenie księcia Hansa Heinricha XI von Hochberg-Pless (zm.1907), który zainicjował szeroko zakrojoną przebudowę zamku i ogrodów wraz z otoczeniem. Końcowy efekt przekształceń znamy dzięki zachowanym licznym fotografiom z przełomu XIX i XX w. Dzisiaj niewiele zachowało się z ogrodów zaprojektowanych przez berlińskiego projektanta. W latach 1909-1923 tarasy zostały całkowicie przekształcone w ramach wielkiej rozbudowy zespołu zamkowego.

Jedynym zachowanym do dzisiaj dziełem Eduarda Neide jest parkowa promenada nazywana kiedyś „Kunsstrasse”, łącząca Przedzamcze z Bramą Lubiechowską. Promenada uchodziła za „majstersztyk ogrodnictwa krajobrazowego”. Malowniczo wkomponowana w zbocza doliny Pełcznicy ukazywała zmienne widoki na Zamek Książ i dolinę. Dziś każdy turysta kojarzy tę drogę! To wijąca się wśród różaneczników droga do punktu widokowego nazywanego Grobem Olbrzyma.

ŹRÓDŁO Portret E. Neide [w:] Garten-Zeitung, Wochenschrift für Gӓrtner und Gartenfreunde, Jh. 3, Berlin 1884, str. 265.

Twoja reakcja na artykuł?

5
28%
Cieszy
2
11%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
11%
Złości
9
50%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group