Przy wielotysięcznej widowni jest to wspaniała okazja do promocji Stada Ogierów Książ. Spektakl w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami wystawiany będzie w listopadzie. Spektakl przygotowują m.in. kierownictwo muzyczne - Ewa Michnik, reżyseria - Laco Adamik, dekoracje i kostiumy - Barbara Kędzierska, choreografia - Irina Mazur, przygotowanie chóru - Anna Grabowska-Borys. Wykorzystano tekst Opery Wrocławskiej.
Kniaź Igor (Książę Igor) to słynna i zarazem jedyna opera Aleksandra Borodina (1833-1887), rosyjskiego neoromantyka. Z uwagi na skomplikowane dzieje tego niedokończonego utworu każda inscenizacja to prawdziwe wyzwanie dla realizatorów.
Borodin, kompozytor samouk, z wykształcenia lekarz i chemik, był jednym z najbardziej utalentowanych reprezentantów rosyjskiej szkoły narodowej XIX wieku. Obok Musorgskiego, Cui, Bałakiriewa i Rimskiego-Korsakowa współtworzył sławną grupę kompozytorów, zwaną Potężną Gromadką. Inspirowała ich rosyjska muzyka ludowa, narodowa tradycja i historia.
W Kniaziu Igorze Borodin nawiązał do rosyjskiego eposu Słowo o pułku Igora (Słowo o wyprawie Igora), dając w swej operze barwny obraz dwunastowiecznej Rusi. Śmierć uniemożliwiła mu ukończenie operowego eposu, nad którym pracował 18 lat, mimo to do dziś Kniaź Igor z powodzeniem podbija światowe sceny teatrów operowych. Zawdzięcza to niezwykle barwnej muzyce, w której odnajdziemy m. in. tak lubiane przez publiczność Tańce połowieckie.
Źródło: www.stadoksiaz.pl