BRAMAturgia to nietypowa, teatralna podróż po podwórkach, w której udział biorą dwie wałbrzyskie dzielnice – Sobięcin oraz Podgórze. Wystawiany w plenerowych i najczęściej mało kolorowych warunkach spektakl nie jest normalną sztuką, którą można by zobaczyć na deskach teatru. Ten projekt społeczny jest w dużej mierze improwizowany, a aktorzy niemal przez cały czas wchodzą w interakcje zarówno z tymi najmłodszymi, jak i starszymi widzami. Jak mówią sami organizatorzy, akcja ta „ma przyczynić się do zmiany sposobu postrzegania sztuki teatru; uzmysłowić jej edukacyjne walory, ułatwiające adresatom projektu wyrażanie myśli, emocji, pracę zespołową, pokonywanie leków i wewnętrznych barier przed publicznym występem”.
Teksty spektaklu oparte są na zasłyszanych w Wałbrzychu dialogach. Nie brak w nim również odniesień do bohaterów popkultury. Pomimo, iż projekt ten jest realizowany przez Teatr Lalki i Aktora, spektakl dostosowany jest dla dzieci oraz ich opiekunów. Podczas gdy najmłodsi wałbrzyszanie bawią się z aktorami w budowę miasta marzeń, dorośli mają szansę aby zastanowić się nad swoim własnym postępowaniem oraz czy aby na pewno poświęcają swoim podopiecznym odpowiednią ilość czasu i uwagi. Po wspólnej zabawie na najmłodszych widzów czeka przygotowany specjalnie na tę okazję słodki, owocowy poczęstunek.
BRAMAturgia została dofinansowana 30 000zł w ramach programu „Teatr 2015 – Promesa: 250-lecie teatru publicznego w Polsce. Edukacja teatralna i promocja teatru” z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt dostał również wsparcie finansowe od Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK” sp. z o.o. oraz Gminy Wałbrzych, a Prezydent Wałbrzycha dr Roman Szełemej objął go swoim patronatem.
W poprzedni weekend aktorzy wałbrzyskiego teatru zawitali na Sobięcin, gdzie z planowych trzech spektakli, aktorom udało się zagrać jedynie dwa. Z powodów atmosferycznych zaległy występ został przełożony na sobotę 27 czerwca i odbędzie się przy ul. 1 Maja 165