Starsi kibice pamiętają złote lata piłkarskiego Górnika i mecze, które przyciągały dziesiątki tysięcy kibiców na stadion przy Chopina, zawody lekkoatletyczne czy wyścigi kolarskie. No i basen, który służył kilku pokoleniom wałbrzyszan.
Miejsce, które tak przed wojną, jak i przez kilkadziesiąt powojennych lat tętniło życiem, może na nowo stać się ośrodkiem rekreacyjno – sportowym. Może, jeżeli zostanie zrealizowana inwestycja, która na razie jest w fazie koncepcji architektonicznej, ale już niedługo może wejść w fazę projektu. Koncepcja została przedstawiona na wczorajszym spotkaniu Rady Sportu.
Kompleks miałby składać się z kilku części: pełnowymiarowego boiska piłkarskiego, boisk treningowych, rozbudowanej infrastruktury lekkoatletycznej, kąpieliska z basenem olimpijskim, basenem rekreacyjnym ze zjeżdżalniami, brodzikiem oraz plażą, która w zimie zamieniana byłaby w lodowisko i hotelu. Jeżeli do tego dodamy istniejącą już halę i mający olbrzymi potencjał Park Sobieskiego, to jawi się znakomicie położony ośrodek, dający możliwość uprawiania sportu i rekreacji dla sporej liczby mieszkańców miasta i gości z zewnątrz.
Obiekt ma być na wskroś nowoczesny. Obok sztucznych nawierzchni bieżni i boisk treningowych, wszystkie urządzenia lekkoatletyczne (skocznie i rzutnie) maja spełniać wymagania polskiej i europejskiej federacji lekkoatletycznej, co pozwoli na rozgrywanie oficjalnych zawodów. Trybuny pomieszczą 3000 widzów (z czego połowę pod dachem), którzy będą mogli liczyć na pełne zaplecze sanitarne i gastronomiczne w budynku wkomponowanym w trybuny. Całość będzie oświetlona, aby zmierzch nie stał się przeszkodą w rozgrywaniu zawodów. Niektóre urządzenia, np. służące do podgrzewania wody w basenach maja być zasilane energią słoneczną.
Koszt inwestycji szacowany jest na około 60 milionów złotych, dlatego ma zostać podzielona na trzy etapy. Jako pierwszy ma powstać stadion za 27 milionów, następnie hotel – 6 milionów, a na końcu kąpielisko – 25 milionów. Brana jest także pod uwagę budowa kolejki linowej prowadzącej w głąb parku. Całość ma być gotowa za trzy, cztery lata. Jest tylko jeden problem…finansowy, co objaśniał prezydent Szełemej:
- Aby złożyć wniosek w Ministerstwie Sportu o dofinansowanie, musimy mieć pozwolenie na budowę. Chcemy, aby ta inwestycja została ujęta na liście kluczowych inwestycji sportowych w Polsce, bo ma to być jeden z kilku takich obiektów w kraju. Sami tego nie zbudujemy, chcielibyśmy uzyskać z zewnątrz prawie wszystkie fundusze. Jednak aby uzyskać pozwolenie na budowę, musimy najpierw mieć gotowy projekt. W tym roku na wiosnę zaczynamy już rewitalizację Parku Sobieskiego. Wyremontowane zostaną wejścia, ścieżki i oświetlenie – mówił Roman Szełemej.