Twórcy zamierzają sprawdzić, jak ten tekst rezonuje dzisiaj. Pytają, czy historia lubi się powtarzać, czy będziemy świadkami nowych Przewrotów Majowych i zabójstw na tle politycznym? Czy może nasze społeczeństwo znów opanowała gorączka faszystowskich potrzeb i warto byłoby za pomocą tej komedii ostrzec je na nowo? Wreszcie, kim jest tytułowa BABA-DZIWO – dyktatorką czy jej główną przeciwniczką, matką czwórki dzieci czy dziewczyną uciekającą od przymusowego macierzyństwa? Przewrotnie, odpowiedzi szukać będą za pomocą kabaretowych i iluzjonistycznych tricków, przyszykują dla widzów Szaniawskiego polityczną farsę w atrakcyjnym, teatralnym opakowaniu.
Niecodzienny sposób przekazania pewnych treści, może zainteresować widzów, którzy przeniosą się w świat ukazany zupełnie inny, wyjątkowy sposób. Duże znaczenie w przekazie będzie miała dodatkowo gra świateł, którą specjalnie na potrzeby pokazu przygotowywał Austriak Wolfgang Macher.
BABA-DZIWO, za sprawą Dominiki Knapik, ożyje w formalnym i groteskowym spektaklu pełnym faktur, konturów i ruchu na SCENIE KAMERALNEJ. Zapraszamy zatem brawurową tragikomedię z 1938 roku, która okazuje się być niezwykle aktualnym komentarzem politycznym po 80 latach. Zabawna historia kobiety dyktatorki w trafny sposób punktuje gorączkę faszyzmu, która ogarnęła świat w dwudziestoleciu międzywojennym. Autorka skupia się na problemie ludzi niepotrzebnych i odrzuconych, którzy stają się tyranami, kiedy tylko szaleństwo społeczeństwa daje im ku temu możliwość.
Terminy realizacji widowiska:
22 LUTEGO / PIĄTEK / GODZ. 19:00 / SCENA KAMERALNA / PREMIERA
23 LUTEGO / SOBOTA / GODZ. 19:00 / SCENA KAMERALNA
24 LUTEGO / NIEDZIELA / GODZ. 18:00 / SCENA KAMERALNA
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska „BABA-DZIWO”
Reżyseria, choreografia: Dominika Knapik
Adaptacja i dramaturgia: Tomasz Jękot
Scenografia i kostiumy: Karolina Mazur
Reżyseria świateł: Wolfgang Macher
Opracowanie muzyczne: Dominika Knapik i Mateusz Flis
Obsada: Angelika Cegielska, Sara Celler-Jezierska, Dorota Furmaniuk, Magdalena Jaworska [g], Irena Wójcik, Mateusz Flis, Michał Kosela, Wojciech Świeściak oraz ze specjalnym udziałem Prof. Krystyny Duniec.