Jak możemy przeczytać na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia, EKUZ lub formularz jest dowodem na to, że dana osoba jest uprawniona do świadczeń zdrowotnych w ramach systemu zabezpieczenia społecznego w swoim kraju, a w przypadku Karty, stanowi ona także dowód zgody ubezpieczyciela na pokrycie kosztów niezbędnego z przyczyn medycznych leczenia, w trakcie pobytu za granicą.
Przepisy te obowiązują w 27 państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz w 4 państwach należących do EFTA
Można jednak pomyśleć: ,,Po co mi EKUZ, przecież w razie wypadku i tak udzielą mi pomocy”. Nie do końca tak jest, bowiem brak odpowiedniego dokumentu może skutkować koniecznością pokrycia kosztów leczenia z własnej kieszeni.
A procedura pozyskania karty jest bardzo prosta, przejrzysta i co najważniejsze całkowicie darmowa. Wystarczy przyjść do NFZ mieszczącego się przy Al. Wyzwolenia 20, złożyć odpowiedni wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, a gotowa karta wyrabiana jest w ciągu jednego dnia.
- Wyjeżdżający za granicę do kraju UE powinni bezwzględnie zaopatrzyć się w taką kartę, to niezwykle ważne - tłumaczy Grażyna Wywrot, kierownik delegatury NFZ. - Od początku roku wydaliśmy 11 942 sztuk, z czego od początku wakacji, a więc 1 czerwca do dziś około 5 847 kart. Średnio dziennie wydajemy około 150 kart - podsumowuje.
Delegatura czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00, a karty EKUZ natomiast wydawane są codziennie od 8:00 do 15:00. Warto więc przyjść i zaopatrzyć się w kartę, bo potem w razie nieszczęścia będzie już niestety za późno.