Mając na uwadze bezpieczeństwo przewożonych pasażerów inspektorzy z kłodzkiego oddziału dolnośląskiej Inspekcji Transportu Drogowego wraz z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu przeprowadzili 11 marca kontrolę pojazdu, którym przewożone były niepełnosprawne dzieci.
W trakcie kontorli stwierdzono m. in. usterki w stanie technicznym pojazdu, w tym niedozwolone przeróbki konstrukcyjne. Pojazd zarejestrowany jako samochód osobowy miał w rzeczywistości pięć foteli więcej – zamiast dopuszczalnych 9 miejsc łącznie z kierowcą było ich 14. Poprzez takie rozwiązanie przewoźnik mógł przewozić znacznie więcej pasażerów, pomimo iż pojazd nie był do tego przystosowany. W trakcie kontroli kierowca nie okazał dowodu rejestracyjnego pojazdu, ustalono także, że posiadacz pojazdu nie jest ubezpieczony w ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC.
Opisana powyżej sytuacja jest kolejnym ujawnionym przypadkiem rażących nieprawidłowości w stanie technicznym pojazdów wykorzystywanych do zarobkowego przewozu osób. Liczba miejsc dla pasażerów w kontrolowanym pojeździe przekraczała dopuszczalną wartość o 55%. Tak skonstruowany pojazd powinien być autobusem i posiadać odpowiednie parametry techniczne, w tym wymaganą ładowność.
W efekcie opisanej praktyki pojazdy są mocno przeciążone, a ich użytkowanie może stanowić zagrożenie dla przewożonych pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Kierowcy takich pojazdów częstokroć nie posiadają prawa jazdy odpowiedniej kategorii, a ich właściciele nie ponoszą takich obciążań jak właściciele autobusów (m. in. podatek od środków transportu czy opłaty drogowe), co powoduje stwarzanie warunków nieuczciwej konkurencji w transporcie drogowym.
Wyniki przeprowadzonej kontroli zostały przekazane organowi rejestrującemu pojazdy, a wobec kierowcy wyciągnięto konsekwencje prawne. W związku z brakiem przez posiadacza pojazdu obowiązkowego ubezpieczenia w zakresie odpowiedzialności cywilnej poinformowano o zaistniałej sytuacji Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.