Niedziela, 5 stycznia
Imieniny: Hanny, Szymona
Czytających: 3133
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Świdnica: II rekonstrukcja historycznych bitew w Świdnicy. Na śmierć i na życie

Sobota, 6 czerwca 2009, 22:32
Aktualizacja: Niedziela, 7 czerwca 2009, 15:47
Autor: MAT
REGION, Świdnica: II rekonstrukcja historycznych bitew w Świdnicy. Na śmierć i na życie
Fot. MOBI
Świdnica na dobre włączyła się w rekonstrukcje historycznych bitew. I ma na to unijne środki. Świdnica, Nysa, Srebrna Góra, Kędzierzyn Koźle, Kłodzko oraz Jaromĕř, Kraliky i Zlote Hory to pięć miejscowości z terenu Polski i Czech, które biorą udział w programie współpracy transgranicznej wartym prawie 1 milion 800 tys. złotych.

6 czerwca rekonstrukcja bitwy odbyła się w Świdnicy. Flesze Nowomłyńska, Ceglana i Szubienicowa, które stanowią historyczne pozostałości Twierdzy Świdnickiej, stały się doskonałym miejscem walki. Pierwszą bitwę mogliśmy oglądać 23 maja niedaleko Czeskiej Skalnicy. Wszystko w ramach cyklu rekonstrukcji, do których w tym roku dojdzie na terenach przygranicznych w Polsce i Czechach. Wówczas 150 żołnierzy z historycznych regimentów Czech i Polski przybyło na zamek Ratiborice w Czechach, gdzie doszło do decydującego starcia świdnickiego Królewskiego Pruskiego Regimentu Piechoty Alt Kreytzen z wojskami nieprzyjaciela. Królewski regiment po raz kolejny pokazał, że potrafi świetnie odtworzyć działania militarne z początku wojny siedmioletniej.

A było naprawdę głośno. Huk armat, salwy z broni palnej i komendy żołnierzy pruskich i wojsk napoleońskich do złudzenia przeniosły widzów w minioną epokę. Na polu walki słychać było oryginalne komendy w języku niemieckim, pochodzące z regulaminu piechoty z 1743 roku. 6 czerwca podobne obrazy można było oglądać na terenie Fleszy Nowomłyńskiej. Oprócz tradycyjnych rycerskich bitew, były pokazy obozowania, obyczajów, strojów historycznych i musztry oraz prezentacje regimentów.

Świdniczanie aktywnie wzięli udział także w nauce tańca XVI-wiecznego. Szczególnie dobrze wyszedł taniec wojenny. A jak tańczyć na przykład mechola pokazywał Wojciech Budziak. – Bo rycerz, którzy nie umie tańczy, nie może być prawdziwym rycerzem – zaznaczył żartobliwie na wstępie prowadzący.

W Świdnicy mogliśmy oglądać trzy rekonstrukcje. 6 czerwca zaprezentowano wczesne rycerstwo XIII wieku, późne rycerstwo XVI wieku oraz pokazy walk XVIII-wiecznych. Na polu walki pojawili się żołnierze z Królewskiego Pruskiego Regimentu Piechoty Alt Kreytzen, działającego w ramach Sudeckiego Towarzystwa Rekonstrukcji Historycznej. – Chcemy popularyzować historię regionu Sudetów i opiekować się miejscami historycznymi. Dlatego też tworzymy grupy rekonstrukcji historycznej, staramy się propagować historię poprzez działalność wydawniczą, gromadzimy materiały historyczne oraz propagujemy turystykę. Często bierzemy udział w imprezach XVIII-wiecznych w Niemczech i w Czechach oraz niektórych imprezach napoleońskich w Polsce – powiedział Krzysztof Czarnecki, dowódca regimenu pruskiego zaraz po pokazie musztry.

Niezły popis umiejętności dali członkowie Bractwa Rycerskiego z Chojnowa, Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Solidarni” w Wrocławia, Wolnej Kompanii Sarmackiej, Bractwa Rycerskiego Zamku Grodno, Bractwa Św. Barbary czy Bractwa Rycerskiego ze Strzegomia. Sarmaci z Wrocławia (zaciężna rota polskiej piechoty) odtworzyli pojedynek na szable turecką i husarską. Aby rozpocząć walkę wiele nie potrzeba było. W Świdnicy udowodniono, że pretekstem może być dosłownie o wszystko. Można sięgnąć po miecz kiedy doskwiera głód, można wzniecić walkę o... zdechłą krowę.

W dniach od 6-7 czerwca do Świdnicy przybyło ponad 170 żołnierzy i wojowników z Polski, Czech i Niemiec. Ośrodek Sportu i Rekreacji na te dwa dni stał się prawdziwym obozowiskiem. Na realizację projektu wspólnie z siedmioma partnerami z Polski i Czech udało się pozyskać środki unijne w wysokości 1 miliona 421 tysięcy euro. Projekt zakłada organizację corocznych imprez będących rekonstrukcjami bitew historycznych i będzie realizowany do końca 2010 roku.

Kolejne starcia:
- 19-21 czerwca Stoszowce, Twierdza Srebrna Góra
- 3-4 lipca Chlum w Hradec Krălovĕ (Czechy)
- 17-19 lipca Jaromer (Czechy)
- 31 lipca – 2 sierpnia Nysa
- 7-9 sierpnia Zlate Hory (Czechy)
- 14-16 sierpnia Kłodzko
- 21-23 sierpnia Kraliky (Czechy)
- 5 wrzesień Zamek w Nachodzie (Czechy)
- 18-20 września Kędzierzyn-Koźle

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group