4 czerwca Polska będzie świętować 20-tą rocznicę odzyskania suwerenności po latach sowieckiego ucisku.
W Wałbrzychu ten doniosły moment będzie upamiętniać specjalna wystawa na kołach. Szczególne muzeum umieszczono w wysłużonym Ikarusie, służącym niegdyś jako zwykły, miejski autobus. To jedyny egzemplarz spośród innych pojazdów tej, niegdyś bardzo popularnej marki.
Kierownictwo MPK postanowiło zachować go na pamiątkę, a przy tym przeznaczyć na rocznicową miejską galerię. Tym razem wnętrze autobusu wypełniły pamiątki z czasów kiełkowania niezależnych ruchów wolnościowych, do których zaliczał się również Niezależny Samorządny Związek Zawodowy “Solidarność”. - Pokazujemy zdjęcia i dokumenty, związane z pamiętnym rokiem 1989 – mówi organizatorka wystawy Elżbieta Kwiatkowska-Wyrwisz.
Wiele z eksponatów pochodzi z pracowni regionalnej Biblioteki pod Atlantami, ale dużo udostępnili też z prywatnych zbiorów dawni działacze “Solidarności” i organizatorzy Komietu Obywatelskiego w Wałbrzychu, między innymi Halina Pankanin czy Janusz Gąsiorowski. Wnętrze autobusu zaprojektowała Barbara Malinowska, a sprawami technicznymi zajmuje się przedstawiciel MPK, Zbigniew Rosiński.
Objazdowa wystawa, która 2 czerwca stanęła na Rynku, budząc powszechne zainteresowanie, zostanie otwarta 4 czerwca w czasie rocznicowych obchodów w Starej Kopalni, obecnie Muzeum Przemysłu i Techniki. Do końca roku szkolnego będzie prezentowana w szkołach powiatu wałbrzyskiego.