- Szukamy osób, które kochają góry, umieją jeździć na nartach na szlakach jak i poza nimi oraz chcą pożytecznie spędzić swój wolny czas. To niezwykle odpowiedzialna, ale dająca zarazem wiele satysfakcji służba - podkreśla Mariusz Rzepecki, Naczelnik Wałbrzysko–Kłodzkiej Grupy GOPR.
Z roku na rok rośnie liczba zdarzeń w górach. Nowi kandydaci na ratowników są więc potrzebni by utrzymać ciągłość funkcjonowania służby górskiej. W roku 2017 ratownicy Grupy Wałbrzysko–Kłodzkiej Grupy GOPR uczestniczyli ogółem w 222 wyprawach, akcjach i interwencjach ratunkowych, w tym 7 z użyciem śmigłowca. Były to: 19 wielogodzinnych wypraw ratunkowych, 151 akcji i 52 interwencji. W czasie działań ratownicy udzielili pomocy 224 poszkodowanym. Grupa prowadziła również 37 wypraw i akcji poszukiwawczych.
Kandydat starający się o przyjęcie musi mieć ukończone 18 lat oraz legitymować się minimum średnim wykształceniem. Dwudniowy egzamin, który w tym roku odbędzie się 17-18 marca obejmuje jazdę na nartach, wyjście piesze z Międzygórza do schroniska, wieczorne przejście skiturowe z elementami nawigacji, test z topografii gór z obszaru działania Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej GOPR oraz rozmowy z kandydatami.
Grupa Wałbrzysko-Kłodzka Grupa GOPR jest jedną z siedmiu grup regionalnych Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Prowadzi działania na terenie Sudetów Środkowych i Wschodnich obejmujący obszar 2400 km2, sprawując opiekę nad 1600 km siecią szlaków turystycznych. Obejmuje on Góry Kamienne (Góry Krucze, Czarny Las, Pasmo Lesistej i Góry Suche), Góry Wałbrzyskie, masyw Ślęży, Góry Sowie, Bardzkie, Stołowe, Orlickie, Bystrzyckie, masyw Śnieżnika, Góry Złote. W rejonie działania grupy znajduje się Park Narodowych Gór Stołowych, Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich, Książański Park Krajobrazowy, Park
Krajobrazowy Gór Sowich, Ślężański Park Krajobrazowy oraz Śnieżnicki Park Krajobrazowy.