Fundusz Regionu Wałbrzyskiego to instytucja, która od 25 lat wspiera przedsiębiorców, wspiera rozwój mikro, małych i średnich firm, wspiera też podmioty ekonomii społecznej. Jednym ze sposobów udzielania wsparcia jest realizacja unijnych i rządowych programów pożyczkowych, poprawiających płynność finansową firm, zwiększających ich obroty i umacniających ich pozycję na rynku.
W roku 2017 FRW, realizując 9 programów, z których 5 już się zakończyło a 4 są jeszcze w trakcje realizacji, rozdysponował przeszło 40 milionów złotych udzielając przedsiębiorcom 358 pożyczek. FRW wspiera przedsiębiorczość również poprzez preferencyjne finansowanie na założenie i rozwój działalności gospodarczej.
Realizacja przez FRW rządowego programu "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie II", w którym można się było ubiegać o niskooprocentowaną pożyczkę w wysokości do 81 000 złotych zaowocowało powstaniem 79 przedsiębiorstw na terenie województwa dolnośląskiego i lubuskiego. Przedsiębiorcy mogli też starać się o pożyczkę w wysokości 24 000 złotych na stworzenie miejsc pracy dla osób bezrobotnych.
Z kolei w województwie zachodniopomorskim FRW przeznaczył 5 500 000 złotych na pożyczki w wysokości 75 000 złotych na finansowanie działalności gospodarczej. 10 000 000 złotych trafiło dzięki FRW do przedsiębiorców z sektora MŚP w województwie wielkopolskim w ramach programu JEREMIE i 7 500 000 złotych w ramach programu JEREMIE 2 Wielkopolska.
Oprócz wsparcia przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego Fundusz Regionu Wałbrzyskiego wprowadza i realizuje kolejne programy, wśród których znajdują się między innymi granty na doradztwo dla przedsiębiorców z Aglomeracji Wałbrzyskiej, Legnicko-Głogowskiego Obszaru Interwencji, Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego, Ziemi Dzierżoniowsko-Kłodzko-Ząbkowickiej i Aglomeracji Jeleniogórskiej.
Na terenie województwa dolnośląskiego Fundusz Regionu Wałbrzyskiego rozdysponuje natomiast 15 000 000 złotych w ramach Regionalnej Pożyczki Hipotecznej i 10 000 000 złotych w ramach Dużej Regionalnej Pożyczki Inwestycyjnej. Środki te przeznaczone są na zakup nieruchomości i gruntów oraz na pokrycie wydatków inwestycyjnych na aktywa trwałe i wartości niematerialne. W obu przypadkach maksymalna kwota pożyczki wynosi 1 500 000 złotych.