- Młodzież często kontaktuje się z naszym biurem, ale zazwyczaj są to e-maile, wysłane Internetem. Natomiast osoby dorosłe czasem jeszcze przysyłają tradycyjne listy. Postanowiłem sprawdzić, czy sztuka pisania nie zanika i czy poradzą sobie z tym uczniowie wałbrzyskich szkół. Nie zawiodłem się – mówi senator Roman Ludwiczuk, inicjator epistolarnej rywalizacji.
Do pisania relacji z wakacyjnych wojaży wzięło się ponad 120 młodych korespondentów. W listach znalazły się wrażenia z pobytu u cioci, z wycieczek po Wałbrzychu, opowieści z Afryki i znad Bałtyku. - Mieliśmy duży problem z wybraniem tych najlepszych, bo wszystkie okazały się ogromnie interesujące - mówi Monika Wybraniec z zarządu powiatu wałbrzyskiego, przedstawicielka jury. Senator Roman Ludwiczuk planuje nawet, że być może listy napisane przez dzieci uda się wydać, w formie przynajmniej broszury.
Na ogłoszenie wyników i wręczenie nagród organizatorzy zaprosili uczniów i ich opiekunów do klubu A Propos.
Najpierw wyczytano autorów listów wyróżnionych. Znalazł się wśród nich Adaś Tumidajewicz, którego opowieść o jazdach taczką na wsi u babci bardzo przypadła jury do gustu. Spodobały się również relacje z Bieszczad pióra Macieja Lazara. Dyplomy otrzymały też Agata Gwóźdź (list z Pucka) oraz Kacper Matełko (Hel). I wreszcie przyszła pora na nagrody główne. Wśród uczniów szkół podstawowych na III miejscu znalazł się list Karoliny Cieślak, II zdobyła Ola Skrabska, a miejsce I przypadło Marysi Wydro ze Szkoły Fundacji Menadżersko-Księgowej, która opisała wakacyjny pobyt u cioci Zosi na wsi.
W kategorii "gimnazja" III miejsce przypadło Igorowi Bryniarskiemu, który barwnie opisał wakacyjne przygody z Wałbrzycha. Za wspomnienia z Sandomierza II miejsce przyznano Oli Miękini, a najwyższe laury w tej kategorii przypadły Agacie Witkowskiej z gimnazjum nr 7. Agata była w miejscowości Głęboczek, gdzie pływała w jeziorze i rzece i świetnie się bawiła, a potem umiała przelać to na papier.
Organizatorzy pamiętali też o nauczycielach i opiekunach - czekały na nich podziękowania i dyplomy.