- W czasie BASSbórki na naszej scenie pojawiło się kilku znanych i cenionych lokalnych didżejów. Cieszymy się, że wydarzenie, które zadebiutowało w tym roku, przyciągnęło wielu mieszkańców Wałbrzycha. Uczestnicy BASSbórki jednak nie tylko bawili się, ale także pomagali. W czasie imprezy zorganizowaliśmy zbiórkę na rzecz Schroniska dla Zwierząt
w Wałbrzychu – mówi Marta Wróbel ze Starej Kopalni.
W czasie klubowego wydarzenia zbierano mokrą karmę dla psów i kotów czy stare koce, które zimą schronisko wykorzystuje w kojcach. W Sztygarówce pojawiły się także dwie puszki na datki. Informację o uzbieranej kwocie Stara Kopalnia przekaże w przyszłym tygodniu w czasie konferencji prasowej podsumowującej tegoroczny Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka. Zebrana karma i koce trafiła już do schroniska.
- Każda taka wizyta cieszy i rzeczywiście się przydaje – zapewnia Michał Niewiadomski, kierownik Schroniska dla Zwierząt w Wałbrzychu.
Stara Kopalnia zamierza kontynuować współpracę z wałbrzyskim schroniskiem, ale warto pamiętać, że wałbrzyscy górnicy i uczestnicy Festiwalu Tradycji Górniczych Barbórka pomagają jednak nie tylko zwierzętom. Od kilku lat zbiórki organizowane są w czasie Karczmy Piwnej.
- Są puszki, do których zbieramy dla wałbrzyskiego hospicjum. Była zbierana doraźna pomoc dla bardzo chorych górników. Górnicy zbierali także pieniądze na ratowanie miejsc pamięci braci górniczej, które trzeba było odnowić – dodaje Marta Wróbel.
Za sukcesem BASSbórki stoi Radek Rakuzy z Underground Wałbrzych, który odpowiadał za przygotowanie listy wykonawców, którzy pojawili się w Sztygarówce. Rad74Nice mocno był zaangażowany w organizację wydarzenia i promowanie zbiórki dla wałbrzyskiego schroniska.
Tegoroczny Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka przyciągnął do Starej Kopalni dziesiątki mieszkańców Wałbrzycha i regionu. To unikatowe wydarzenie w skali województwa, które od ubiegłego roku wspólnie z Barbórką na Śląsku jest wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.