Wałbrzyska policja wzbogaciła się o ogólnodostępny alkomat. To urządzenie ma zachęcać do badań stanu trzeźwości kierowców, którzy nie są pewni tego, czy mogą już wsiąść za kierownicę samochodu. Taka profilaktyka będzie miała wpływ na ograniczenie liczby nietrzeźwych kierowców na ulicach.
Wcześniej można było korzystać z alkomatu dostępnego w komendzie, ale badanie przeprowadzał policjant. Teraz jednak będzie można się sprawdzić bez angażowania do tej czynności służby dyżurnej i okazywania dokumentu tożsamości .
Każda osoba, będzie mogła przyjść do wałbrzyskiej komendy o każdej porze i wykonać samodzielnie i bezpłatnie badanie stanu trzeźwości. Urządzenie zamontowano w holu budynku.
Dlatego apelujemy o rozsądek i rozwagę! Jedyną wiarygodną metodą na określenie stężenia alkoholu w organizmie jest badanie urządzeniem elektronicznym posiadającym odpowiednią „legalizację”. Urządzenia takie znajdują się w siedzibie Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu oraz w Komisariacie Policji I i II w Wałbrzychu i Komisariacie w Boguszowie - Gorcach. Do tych jednostek można przyjść o każdej porze i sprawdzić stan trzeźwości. Badanie jest proste i całkowicie bezpłatne.
Jak wykonać badanie alkomatem? Obsługa alkomatu jest bardzo prosta, nie wymaga udziału policjanta, a tuż nad nim umieszczona jest instrukcja obsługi tego sprzętu. Wystarczy pobrać jednorazową słomkę, rozpakować ją i umieścić w miejscu do tego przeznaczonym. Następnie trzeba wdmuchnąć przez nią powietrze aż do momentu wyłączenia się sygnału dźwiękowego i odczytać wynik - dzięki któremu będzie wiadomo, czy możemy już prowadzić pojazd.
Jeśli alkomat podczas badania wykaże wynik od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu w organizmie, wówczas kierowca prowadzący samochód znajduje się „w stanie po użyciu alkoholu” i dopuszcza się wykroczenia określonego w art. 87§1 KW. Jeśli natomiast alkomat wykaże wynik wyższy niż 0,5‰ alkoholu w organizmie, to stan kierowcy określany jest jako „nietrzeźwy”, a kierowca, który kieruje pojazdem z takim stężeniem alkoholu dopuszcza się przestępstwa określonego w art. 178a§1 KK.
Pamiętajmy, że każdy przypadek nietrzeźwego kierowcy na drodze to sprawa życia i śmierci. Dlatego reagujmy, gdy widzimy osobę chcącą wsiąść za kierownicę po spożyciu alkoholu, być może nasz sprzeciw uratuje komuś życie.