"Żywa Biblioteka" jest zainicjowanym w Danii w 2000 roku projektem edukacyjnym, którego ideą jest propagowanie takich wartości jak otwartość, różnorodność i prawa człowieka. W ramach projektu wszyscy chętni mogą w nieformalny sposób osobiście porozmawiać z osobami reprezentującymi różne grupy społeczne, obarczone stereotypami, zagrożone dyskryminacją czy wykluczeniem między innymi ze względu na kolor skóry, orientację seksualną, pochodzenie narodowe i etniczne, niepełnosprawność, trudną przeszłość, wyznanie, wygląd czy światopogląd.
W piątej edycji "Żywej Biblioteki" czytelnicy mogli wypożyczać "Żywe Książki" - osoby zagrożone wykluczeniem i przeprowadzać z nimi swobodne rozmowy. Wśród "Żywych Książek" znaleźli się między innymi: Ateista, Były więzień, Muzułmanin, Cyganka, Niemiec, Żyd, Ukrainka, Gej, Patriotka, Imigrantka, Hazardzista, Osoba niepełnosprawna, Osoba chorująca psychicznie, Trzeźwa alkoholiczka, Wolontariusz i Matka dziecka autystycznego.
W Wałbrzychu "Żywa Biblioteka" realizowana jest w ramach projektu „Międzykulturowe dziedzictwo Wałbrzycha fundamentem rozwoju miasta i jego mieszkańców” a jej organizatorem jest Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych we współpracy z Centrum Aktywności Lokalnej, Zespołem Szkół Politechnicznych „Energetyk”, Stowarzyszeniem Różnorodności Społecznej UP-DATE oraz Kolejami Dolnośląskimi S.A.