Czym właściwie jest kwas DHA?
Kwas dokozaheksaenowy jest zaliczany do grupy NNKT – niezębnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Należy do tej samej rodziny związków, co kwas alfa-linolenowy i eikozapentaenowy, czyli ALA i EPA. Dobroczynny DHA stanowi główny składnik lipidów strukturalnych znajdujących się w błonach komórkowych – występuje powszechnie w tkankach siatkówki oka oraz w mózgu. Chociaż kwas dokozaheksaenowy odgrywa niezwykle ważną rolę w organizmie człowieka, to niestety nasze ciało nie jest w stanie samodzielnie go produkować. Każdy człowiek potrzebuje odpowiedniej dawki DHA, ALA i EPA, aby jego układ nerwowy funkcjonował w poprawny sposób.
DHA – składnik niezbędny do zachowania zdrowia
Często słyszymy o tym, jak ważne jest przestrzeganie zdrowej i zbilansowanej diety, która dostarcza witamin oraz makroelementów, takich jak magnez, żelazo, czy wapń. Dlaczego tak rzadko przypominamy sobie, że potrawy powinny zawierać także kwas DHA? Ta substancja wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych, wśród których można wymienić:
• Wsparcie układu nerwowego – dzięki DHA poprawia się nasza zdolność zapamiętywania i uczenia się, spada też ryzyko zapadania na choroby neurodegeneracyjne.
• Ochronę plamki żółtej – kwas dokozaheksaenowy stanowi budulec siatkówki oka, która wraz z wiekiem traci swoje właściwości. Dostarczanie odpowiedniej ilości DHA może spowolnić procesy starzenia się tkanek oka.
• Poprawę funkcjonowania układu krwionośnego – kwas dokozaheksaenowy pozytywnie wpływa na zdrowie serca oraz przyczynia się do regulacji ciśnienia tętniczego krwi.
Najlepsze źródła pokarmowe zawierające kwas DHA
Warto pamiętać, że nie wszystkie spożywane potrawy muszą być bogate w kwas DHA – wystarczy sięgać po takie posiłki 2-3 razy w tygodniu, aby zapewnić sobie odpowiednią podaż tego nienasyconego kwasu tłuszczowego. Najwięcej omega-3 znajdziemy w rybach morskich oraz owocach morza. Raz na jakiś czas na naszych talerzach powinny zagościć:
• Tuńczyk,
• Śledź,
• Łosoś,
• Sardynki,
• Makrela,
• Halibut,
• Pstrąg,
• Małże.
Niestety, nie każdy może spożywać ryby lub owoce morza. Osoby na diecie eliminacyjnej powinny szukać DHA w produktach roślinnych, takich jak oleje, algi, tofu, czy siemię lniane. Najwygodniejszym sposobem na zaspokojenie dziennego zapotrzebowania na omega-3 będzie odpowiednia suplementacja. Sklep MyBionic oferuje preparaty z DHA dla młodszych i starszych klientów.
Suplementacja DHA – kto powinien ją rozważyć?
Jeśli przestrzegasz zdrowej i zbilansowanej diety oraz często spożywasz ryby lub owoce morza, to prawdopodobnie nie potrzebujesz dodatkowego wsparcia w postaci specjalistycznych preparatów z DHA. Suplementacja przyda się osobom, które prowadzą intensywny tryb życia i nie mają czasu, by o siebie zadbać. Dodatkowa porcja kwasu dokozaheksaenowego poprawi samopoczucie osób starszych, dzieci, wegan i wegetarian, kobiet w ciąży oraz matek karmiących piersią, a także pacjentów z zaburzeniami wchłaniana tłuszczów.