Sobota, 28 grudnia
Imieniny: Antoniego, Cezarego
Czytających: 3317
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Znaczący głos

Poniedziałek, 31 grudnia 2012, 19:20
Aktualizacja: 19:27
Autor: Michalina
Wałbrzych: Znaczący głos
Fot. Wydawnictwo Znak
Joanne Kathleen Rowling powraca na książkowy rynek, udowadnia sobie i wszystkim czytelnikom, że jej literacki talent nie kończy się na serii o młodym magiku Harrym Potterze, a jej nazwisko po raz kolejny podbija światowe listy bestsellerów. 27 września na świecie, a 15 listopada w Polsce została opublikowana najnowsza powieść J. K. Rowling pod tytułem „Trafny wybór”– pierwsza książka dla dorosłych tej pisarki. Błyskotliwa, precyzyjnie uderzająca w społeczne bóle, nie dająca o sobie zapomnieć i zdecydowanie dorównująca, jeśli nie przewyższająca fenomen „Harry’ego Pottera” książka.

Barry Fairbrother to, chciałoby się powiedzieć, główny bohater powieści. Gdyby nie fakt, że w pierwszym rozdziale umiera. Zamieńmy więc, z czystej przyzwoitości, termin bohater na określenie główny sprawca. Śmierć Barry’ego wywraca do góry nogami całe życie małej brytyjskiej miejscowości Pagford. Kiedy na jego miejscu w radzie gminy tworzy się wakat, rozpoczyna się szaleńczy pościg o tego politycznego asa w rękawie. Nikt na początku nie zdaje sobie sprawy jakie konsekwencje może to za sobą ciągnąć, ile rodzinnych tragedii spowodować i wreszcie, jak zakończy się ten pojedynek.

„Trafny wybór” to doskonała analiza problemów, z którymi styka się współczesne społeczeństwo. Rowling w bardzo dyskretny, a jednocześnie uderzający sposób opisuje przemoc domową, nerwicę natręctw, uzależnienie od heroiny, problemy okresu dojrzewania, pierwsze, a także te zupełnie niespodziewane miłości, pustkę zarówno po utracie bliskiej osoby, jak i tę, którą czuje się nie mogąc dotrzeć, porozumieć się z ukochaną osobą, potrzebę władzy, aż w końcu pozbawienie się sensu życia. Nie są to książkowe charakterystyki problemów, z którymi czytelnik sam musi się zmierzyć- Rowling opisuje je za pomocą przykładów konkretnych rodzin i wydarzeń, tak aby łatwiej było nam zrozumieć ich istotę i abyśmy dostrzegli przebijające przez te historie realne zagrożenia.

Powieść jest także mocno nasycona ironią i to bardzo celną. Jest tam dużo humoru, często dosyć odważnego i prowokującego. Bieżące wydarzenia autorka przeplata ze wspomnieniami lub przemyśleniami bohaterów, w taki sposób, że możemy poznać prawdziwą naturę każdego z nich, niektórych polubić, innych potępić, a jeszcze innym współczuć. Każda z ośmiu części powieści poprzedzona jest krótkim cytatem z kodeksu pod tytułem „Administracja Samorządowa” Charlesa Arnolda Bakera, który z jednej strony nawiązuje do poruszanego w książce problemu sporów w radzie gminy, a z drugiej natomiast zapowiada już w pewnym stopniu tematykę poruszaną w konkretnej części.

Momentem kulminacyjnym stają się wiszące nad wszystkimi, jak gradowa chmura, wybory. Im bardziej kandydaci starają się ulepszyć swój wizerunek, tym więcej brudnych tajemnic z ich życia wychodzi na jaw. A nad wszystkim czuwa, choć nie we własnej osobie, Duch Barry’ego Fairbrothera. Jak rozstrzygnie się głosowanie? Kto osiągnie sukces i czy w ogóle będzie to dla kogoś korzystne?

Najnowsza książka J. K. Rowling jest absolutnie fantastyczna i może dotrzeć do każdej grupy czytelników. Potrafi zarówno zrelaksować zapraszając do małego, ale nie nudnego świata Pagford, ale przede wszystkim zmusza do prawdziwych refleksji i docenienia zalet rzeczywistości, w której żyjemy. Przeczytanie powieści lub podarowanie jej komuś bliskiemu będzie z pewnością trafnym wyborem.

J.K. Rowling ,Trafny wybór,Znak 2012

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group