Dzieje się tak pomimo decyzji z dnia 14 grudnia 2010 roku utrzymującej w mocy decyzję marszałka województwa dolnośląskiego odmawiającą zatwierdzenia instrukcji eksploatacji składowiska odpadów (która została zaskarżona przez Mo-BRUK SA do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie – obecnie sprawa jest nadal w toku) oraz decyzji z dnia 16 marca 2011 roku stwierdzającej nieważność decyzji wojewody dolnośląskiego z dnia 27 lipca 2007 roku udzielającej pozwolenia zintegrowanego na eksploatację składowiska odpadów oraz Zakładu Recyklingu Odpadów przy ul. Górniczej w Wałbrzychu oraz zmieniającej tę decyzję, decyzji marszałka województwa dolnośląskiego z dnia 11 czerwca 2010 roku, od której stronie przysługiwało prawo wniesienia wniosku do ministra środowiska o ponowne rozpoznanie tej sprawy.
Spółka Mo-BRUK także w tej sprawie złożyła w dniu 16 kwietnia 2011 roku wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy zakończonej ww. decyzją ministra z dnia 16 marca 2011 roku - aktualnie sprawa pozostaje także w toku rozpatrywania.
- Ministerstwo środowiska wskazuje, że o lokalizacji składowiska odpadów z wydzieloną kwaterą azbestową oraz Zakładu Recyklingu Odpadów przy ul. Górniczej w Wałbrzychu, zadecydował ówczesny prezydent Wałbrzycha. Efektem wydanych decyzji lokalizacyjnych była budowa składowiska odpadów w oparciu o pozwolenia na budowę wydane przez prezydenta miasta i budowa Zakładu Recyklingu Odpadów, zgodnie z decyzją starosty powiatu wałbrzyskiego - mówi Zalewska.
Ministerstwo, odnosząc się do zapytania Zalewskiej, wystosowanego w imieniu interweniujących w tej sprawie mieszkańców, w którym poruszono również kwestie uciążliwego hałasu, wybuchów na składowisku, licznych pożarów, wycieków, a także nieprzyjemnego fetoru unoszącego się w pobliżu firmy, uznało, że kontrole nie wykazały niczego niepokojącego wskazując, że np. pomiar hałasu wykonany przez akredytowane laboratorium na zlecenie Mo-Bruk nie wykazał przekroczeń wartości dopuszczalnych.
- W obecnej sytuacji, z punktu widzenia prawa, z dalszymi działaniami musimy jeszcze zaczekać na decyzję sądu administracyjnego. Jestem jednak dobrej myśli. Tę sprawę można rozwiązać z korzyścią dla mieszkańców - kończy Anna Zalewska.