Strażnicy, zajmujący się wykroczeniami, prowadzą sprawy przekazywane przez funkcjonariuszy pracujących w terenie. Przyjmują także zawiadomienia o popełnianych wykroczeniach od mieszkańców naszego miasta bezpośrednio w siedzibie straży. Prowadzą czynności wyjaśniające zmierzające do ukarania sprawców wykroczeń, przesłuchują świadków i osoby co do których istnieje podstawa do skierowania wniosku o ukaranie.
Od początku 2024 roku skierowano dotychczas 119 wniosków o ukaranie do Sądu Rejonowego w Wałbrzychu. Jednak straż zarejestrowała i prowadzi czynności wyjaśniające w 366 sprawach, więc liczba skierowanych wniosków o ukaranie zapewne wzrośnie. Na 119 wniosków, aż 118 skończyło się ukaraniem sprawców wykroczeń. Skuteczność straży jako oskarżyciela publicznego wynosi (99,5%), czyli podobnie jak w latach ubiegłych.
Katalog wykroczeń, w związku z którymi wnioski kierowane są do Sądu, jest rokrocznie ten sam, natomiast różnorodność i waga spraw, które niestety muszą skończyć się w Sądzie, zawsze potrafi zadziwiać. Duża część wniosków to wykroczenia polegające na niewskazaniu przez właściciela pojazdu osoby, która tym pojazdem popełniła wykroczenie. Najczęściej właściciel musiałby wskazać siebie.
Jednak poza wykroczeniami drogowymi są i innej kategorii takie jak:
- wykroczenia dotyczące niszczenia roślinności,
- spożywania alkoholu w miejscach publicznych,
- tzw. wybryków nieobyczajnych (często po spożyciu trzeba oddać naturze nadmiar płynów)
- palenia tytoniu w miejscach zabronionych (przystanki, boisko szkolne).
Są także „bardziej porządne” wykroczenia popełniane przez osoby „poważniejsze” niż sprawcy choćby „spożywania”. Zdarzyło się, że to Sąd musiał przypomnieć o obowiązkach i ukarać:
- właściciela, który nie dopełnił obowiązku umieszczenia tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości,
- inny posiadacz nieruchomości nie uznał za konieczne odśnieżanie chodnika przynależnego do posesji,
- właścicieli piesków za niezachowanie stałego nadzoru nad psem w wyniku czego doszło do pogryzienia,
- właścicieli odpadów za zaśmiecanie
- właścicieli taksówek za nieposiadanie jednolitego oznaczenia pojazdu taksówki poprzez brak oznaczenia numerem bocznym w widocznym miejscu.
Nikt nie lubi słuchać uwag, pouczeń i poleceń w tak drobnych sprawach jak choćby te wymienione powyżej. Zapewne z tego powodu zdarzają się sytuacje, w których do Sądu trafiają wnioski o wykroczenie z Art.65 par 1 Kodeksu Wykroczeń t.j.: wprowadzenie w błąd co do tożsamości własnej, funkcjonariusza podejmującego interwencję. Te także kończą się orzeczeniami o ukaraniu.
Źródło: Straż Miejska Wałbrzych