Wykład zaintrygował i przyciągnął wiele dzieci-młodych studentów, którzy poznali sekrety dźwięku i akustyki. Było to już szóste spotkanie uczniów Akademii UNIKIDS w tym roku akademickim- po raz kolejny bardzo udane i wartościowe dla dzieci.
Dr Irena Cieślińska przez kilka lat była redaktor naczelną magazynu „Wiedza i Życie”, a aktualnie pełni funkcję zastępcy dyrektora Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Jej kariera naukowa jest pełna sukcesów, a w niedzielę podzieliła się swoją rozległą wiedzą w zakresie przyrody z przyszłą elitą intelektualną Wałbrzycha.
Podczas wykładu dzieci miały okazję poznać znaczenie pojęcia częstotliwości dźwięku, fali dźwiękowej, echolokacji. Odpowiedziały sobie między innymi na pytania: „Jak widzieć dźwiękiem?”, „Kto słyszy brzuchem, a nie uchem?”. Dzieci poznały dziesięć najgłośniejszych zwierząt świata i przekonały się, że nawet wspólnymi siłami nie zdołałyby ich przekrzyczeć. Studenci obejrzeli też film o zwycięzcy rankingu- wydającej najgłośniejsze dźwięki krewetce pistoletowej. Następnie, wraz z prowadzącą, uczestnicy odbyli wycieczkę do wnętrza ucha, by dowiedzieć się, jak ono funkcjonuje i dzięki którym elementom słyszymy. Przez cały czas trwania wykładu dzieci brały w nim czynny udział- asystowały dr Cieślińskiej w pokazach, odpowiadały na pytania, chwaliły się swoją wiedzą, a także przewidywały, jakie mogą być wyniki prezentowanych doświadczeń.
UNIKIDS to uniwersytet dla dzieci, na którym odbywają się wykłady oraz sesje warsztatowe z różnych dziedzin wiedzy, między innymi fizyki, biologii, chemii etc. Raz lub dwa razy w miesiącu młodzi miłośnicy nauki spotykają się i dowiadują czegoś nowego. W Wałbrzychu zajęcia odbywają się w Auli Auditorium Novum w PWSZ. UNIKIDS to nie typowo szkolne zajęcia, ale bardzo oryginalna, wykorzystująca wiele form przekazu uczelnia, gdzie dzieci mogą rozwijać swoje pasje i zainteresowania.