Cały zasiłek czy tylko jego część? To zależy od tego, czy w Polsce też jest pobierany
Przed podjęciem pracy u naszych zachodnich sąsiadów warto zgłosić się do placówki pomocy społecznej. Jedynie w ten sposób udowodnimy, że nie korzystamy ze świadczeń w rodzinnym kraju i będziemy mogli otrzymać pełny zasiłek rodzinny w Niemczech. W przeciwnym razie dostaniemy z niemieckiej Familienkasse decyzję o przyznaniu różnicy w wysokości obu świadczeń. Nie posiadając bowiem pisemnego zaświadczenia, urząd niemiecki ma prawo podejrzewać, że w Polsce jest nam wypłacany zasiłek rodzinny. Finalna kwota okaże więc niższa, a my, zamiast obiecanego dzieciom weekendowego wyjazdu do Tropical Island, będziemy zmuszeni zorganizować piknik w miejskim parku.
Urząd chce mieć pewność, że mieszkamy w Niemczech. Inaczej nie dostaniemy Kindergeld
Według niemieckiego prawa zasiłek na dzieci należy się tylko osobom zameldowanym na terenie kraju. Nie zdziwmy się więc, kiedy zostaniemy poproszeni o dostarczenie umowy najmu, potwierdzenia wpłat czynszu, opłaconych rachunków czy zameldowania. W ten sposób instytucja chce się upewnić, że rzeczywiście jesteśmy mieszkańcami Niemiec. Doświadczenie mówi urzędnikom, że kreatywność osób ubiegających się o zasiłek potrafi być zdumiewająca, dlatego mogą zadawać nam dziwne pytania, na przykład o metraż mieszkania lub liczbę pokoi. Opłaca się zachować spokój i profesjonalizm podczas wizyty w urzędzie, gdyż mogą one przesądzić o przyznaniu nam Kindergeld.
Pełnoletnie dziecko w domu. Czy w takiej sytuacji możemy liczyć na zasiłek?
Niemiecki Kindergeld przysługuje rodzicom dziecka niepełnoletniego. Mówiąc krótko, kiedy nasza pociecha skończy 18 lat, wypłacanie świadczenia zostanie przerwane. Jednakże w sytuacji, gdy dziecko dalej się uczy, jest bezrobotne albo chce w niedługim czasie kontynuować kształcenie, zasiłek przysługuje nadal. W tym przypadku liczmy się z dłuższym oczekiwaniem na rozpatrzenie wniosku, gdyż urząd wnikliwie analizuje, czy rodzicom pełnoletniego potomka przypada w udziale Kindergeld.
Zanim otrzymamy oczekiwany zasiłek, trzeba będzie udowodnić, że mamy do nich prawo. Jeśli czujemy się niepewnie w niemieckich urzędach i mamy obawy dotyczące formalności, dobrze jest poprosić o pomoc profesjonalistów, takich jak firma Atlantis Tax. Pomogą nam zdobyć potrzebną dokumentację oraz wypełnić wnioski, a w efekcie uzyskać niemieckie świadczenie na dziecko.