Wtorek, 26 listopada
Imieniny: Konrada, Sylwestra
Czytających: 5207
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Weekend w Starej Kopalni

Środa, 12 lutego 2020, 8:36
Aktualizacja: Czwartek, 13 lutego 2020, 8:42
Autor: red
Wałbrzych: Weekend w Starej Kopalni
Fot. organizatorzy
Miniony weekend w Starej Kopalni był pełen wrażeń – nietuzinkowy koncert Karoliny Tuz z zespołem, filmowe emocje podczas wieczornego pokazu Oscar Nominated Short Films 2020 oraz fantastyczna wystawa pająków i skorpionów.

W piątkowy wieczór publiczność zgromadziła się o godzinie 19.00 w Kawiarni Sztygarówka, aby w kameralnym i unikatowym wnętrzu posłuchać utworów Karoliny Tuz – wokalistki, pianistki i kompozytorki. Jak pisze o jej twórczości dziennikarz muzyczny Andrzej Winiszewski: „Muzyka Karoliny, to połączenie wielu gatunków i nastrojów. Umiejętne stapianie ze sobą różnych stylistyk i współpraca z muzykami o różnorodnych gatunkowych zainteresowaniach, daje w efekcie muzykę o rozpoznawalnym, indywidualnym, autorskim brzmieniu.’’

Sobota była dniem pełnym emocji – w przestrzeniach Starej Kopalni została otwarta czasowa wystawa „Fantastyczny świat pająków i skorpionów”. Ekspozycja składa się z 35 żywych okazów, a o każdej pełnej godzinie śmiałkowie mogą potrzymać pająka na ręce pod czujnym okiem opiekuna wystawy. Ekspozycja czynna jest codziennie do 23 lutego, bilety do nabycia bezpośrednio przy wejściu na wystawę.

W niedzielne popołudnie wszyscy zgromadzeni w Kawiarni Sztygarówka goście przenieśli się do Hollywood, a to za sprawą pokazu filmów krótkometrażowych Oscar Nominated Short Films 2020. W trakcie wydarzenia odbyło się 14 projekcji w dwóch kategoriach: najlepszy krótkometrażowy film aktorski oraz najlepszy krótkometrażowy film animowany. Był to już trzeci pokaz filmów krótkometrażowych w Starej Kopalni, a drugi prezentujący produkcje nominowane do Oscara.

W ubiegłym tygodniu miała również miejsce wizyta studyjna Waldemara Andzelma kolekcjonera sztuki, który posiada jeden z ciekawszych zbiorów sztuki współczesnej w Polsce oraz artysty Koji Kamoji, który od ponad sześćdziesięciu lat tworzy w naszym kraju. 29 maja 2020 r. w Starej Kopalni zagości kolekcja Waldemara Andzelma.

W lutym Stara Kopalnia zaprasza na:

W okresie ferii, od poniedziałku do piątku, grupy zorganizowane mogą korzystać z bogatego programu zajęć edukacyjnych – zajęcia muzealne, gry terenowe oraz warsztaty w Centrum Ceramiki Unikatowej. Obowiązują zapisy.

Również w czasie ferii odbywają się Rodzinne Niedziele – zajęcia, w których może uczestniczyć cała rodzina: 16.02. – Szychta fuksów czyli pierwsza zmiana młodych górników – zajęcia edukacyjne

23.02. – Warsztaty zdobnicze w Centrum Ceramiki Unikatowej - zakup biletów jest możliwy na stronie Starej Kopalni oraz bezpośrednio w kasie, zajęcia rozpoczynają się o godzinie 11.00.

14.02.2020, godz. 19.00 – Nocne Zwiedzanie z biesiadą górniczą

Oryginalny pomysł na Święto Zakochanych – nocne zwiedzanie połączone z pracami górniczymi. Na zakończenie wyjątkowa biesiada górnicza z poczęstunkiem, muzyką na żywo, wspólnym śpiewaniem oraz górniczymi historiami i zwyczajami. Bilety na wydarzenie są dostępne online.

Nocne zwiedzanie to nie jedyna walentynkowa atrakcja jaką przygotowała Stara Kopalnia – o godzinie 18.00 w Kawiarni Sztygarówka rozpocznie się wieczór z poezją śpiewaną i mówioną w wykonaniu Sandry i Artura Ciempy oraz zaproszonych gości. Wstęp wolny.

16.02.2020, godz. 17.00 – wernisaż wystawy Bogdana Konopki „Lekcje ciemności w Wałbrzychu”

Bogdan Konopka - ikona i nestor fotografii analogowej. Jeden z twórców nurtu tzw. fotografii elementarnej – łączącej realizm, dokument, metafizykę. Fotograf, kurator i krytyk związany od roku 1994 z Pismem Artystycznym FORMAT, oraz Kwartalnikiem FOTOGRAFIA. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach, m.in.: Muzeum Narodowe Sztuki Nowoczesnej Centrum Pompidou, Paryż | Biblioteka Narodowa, Paryż | Państwowe Zbiory Sztuki Współczesnej FNAC, Paryż | Muzeum Carnavalet, Paryż | Centrum Sztuki Współczesnej, Warszawa | Regionalne Zbiory Sztuki Współczesnej FRAC, Paryż | Muzeum Narodowe, Wrocław.

Swoje fotografie prezentował na wielu wystawach zbiorowych, m.in. podczas paryskiego Miesiąca Fotografii (2012) – w Europejskim Domu Fotografii (MEP) – gdzie tematem wystawy była fotografia we Francji lat 1950 - 2000.

Wystawa odbywa się w ramach IV Wałbrzyskiego Weekendu Fotografii. Kuratorem wystawy jest Jarosław Michalak, organizatorami – Wałbrzyski Klub Fotograficzny oraz Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia.

Po wernisażu, o godzinie 18.00 w Kawiarni Sztygarówka odbędzie się spotkanie z żoną zmarłego w zeszłym roku artysty - Jacqueline Konopka. Wstęp na wernisaż i spotkanie jest wolny.

Wydarzenia towarzyszące:

- SPÓJRZ widzę - zbiorowa wystawa WKF inspirowana tekstami Zespołu Raz Dwa Trzy. Wernisaż wystawy: 14.02.2020 o godzinie 18.00 w Galerii pod Atlantami PiMBP Biblioteki pod Atlantami,

- Tomasz SIDOR | Fotografia, wernisaż: 14.02.2020, godz. 19:00, Muzeum Porcelany w Wałbrzychu

- BITWA NA ZDJĘCIA 2019, zbiorowa wystawa fotografii, wernisaż: 15.02.2020, godz. 19:00, Art Cafe Pod Pretekstem

20.02.2020, godz. 19.00 – Koncert Karaś/Rogucki (Klub Muzyczny Montownia).

KARAŚ/ROGUCKI to duet, który pojawił się na polskim rynku po ogłoszeniu zawieszenia działalności zespołów Coma i The Dumplings. Panowie dali się już poznać dzięki coverowi T.Love „1996”. Kuba Karaś odpowiada w tym tandemie za produkcje, a Piotr Rogucki zajmuje się tekstami, a obaj dopieszczają muzykę. Z pozoru karkołomne połączenie dwóch odmiennych wrażliwości i metryk dało harmonijny efekt w postaci materiału, który z początkiem 2020 roku ujrzy światło dzienne w formie albumu. Singiel „Bolesne strzały w serce” to pierwszy singiel zapowiadający wspólny album. Bilety dostępne online na biletyna.pl

21.02.2020, godz. 17.00 – Wernisaż wystawy Marcina Ryczka „Harmony”

Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II oraz Muzeum KUL zapraszają na wystawę artysty, fotografa Marcina Ryczka. Wernisaż wystawy „Harmony” odbędzie się w piątek 21 lutego 2020 r. o godz.17.00, a prace będzie można oglądać do 5 maja 2020 r. Wstęp na wernisaż i wystawę – wolny.

Prace artysty prezentowane były na wielu wystawach, m.in. w Japonii, USA, Niemczech, Indiach, Anglii, Austrii, Włoszech, Serbii, Tajwanie i Francji, znalazły się na łamach największych światowych magazynów, dzienników i serwisów internetowych, m.in. The Guardian, The Telegraph, Der Spiegel, Yedioth Ahronoth, La Repubblica, Politiken, Athens Voice oraz National Geographic.

Prace Marcina Ryczka to seria minimalistycznych, operujących symbolami fotografii. Ich przewodnia myśl to minimum formy, maksimum treści. Tytułowa Harmonia nawiązuje zarówno do formy, treści, jak i procesu tworzenia prezentowanych fotografii. Część fotografii utrzymanych jest w czarno-białej stylistyce, co podkreśla ich minimalizm, a równocześnie nawiązuje do tradycyjnej fotografii. Niektóre zdjęcia, powstałe głównie na Tajwanie i w Indiach, zostały wykonane w kolorze. Fotografie mają charakter metaforyczny, wieloznaczny i uniwersalny, przez co pobudzają wyobraźnię, zachęcając widza do refleksji i własnych interpretacji.

Integralną część wystawy będzie stanowić 1000 żurawi origami wykonanych podczas bezpłatnych warsztatów w Starej Kopalni.
Kurator wystawy: dr Krzysztof Przylicki
Partner warsztatów: Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA
Mecenas warsztatów: Daicel Safety Systems Europe z Żarowa oraz Toyota Motor Manufacturing Poland z Wałbrzycha.

21.02.2020, godz. 19.00 – Koncert Tymek

21 lutego na scenie Starej Kopalni wystąpi popularny polski raper młodego pokolenia Tymek. Popularność zdobył utworem „Język Ciała”, do którego teledysk w serwisie YouTube doczekał się 100 milionów wyświetleń. Bilety na to wydarzenie zostały wyprzedane.

28.02.2020, godz. 17.00 – Wernisaż wystawy Akademii Sztuk Pięknych

Centrum Ceramiki Unikatowej w Starej Kopalni stale rozszerza swoją współpracę – tym razem w przestrzeniach obiektu pojawi się wystawa studentów z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, z pracowni profesora Stanisława Bracha. Wstęp wolny.

28.02.2020, godz. 20.00 – Koncert SPOX NIGHT Kali

28 lutego w Starej Kopalni odbędzie się koncert Kaliego – polskiego rapera. Od 2011 roku prowadzi solową działalność artystyczną – wcześniej był członkiem zespołu Firma. Współpracował z takimi artystami polskiej sceny hiphopowej jak: O.S.T.R., Peja, Pezet czy Sokół. Ostatnie bilety dostępne online na ticketos.pl

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
100%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group