Zdaniem wicepremiera Piechocińskiego ustawa Prawo Działalności Gospodarczej zwana także „małą konstytucją gospodarczą” będzie milowym krokiem w rozwoju polskiej przedsiębiorczości. Dokument powstał we współpracy ze partnerami społecznymi, przedsiębiorcami i innymi resortami. PDG określa i systematyzuje zasady dotyczące wykonywania działalności gospodarczej. Wprowadza m. in. zasadę przyjaznej interpretacji, zasadę domniemania uczciwości, czy uprawnionych oczekiwań. Nadrzędnym celem opracowanych przepisów jest urzeczywistnienie konstytucyjnej zasady wolności gospodarczej.
- Chciałbym podkreślić, że nie chodzi tylko o to, aby projekt ustawy przedstawić i uchwalić, ale by tę intencję, którą zapisujemy w ustawie - stworzenia najlepszej przestrzeni dla przedsiębiorczości w całej Unii Europejskiej - zrealizować w praktyce. Nowe przepisy uwzględniają ducha ustaw Wilczka, i jednocześnie, co zrozumiałe, zawierają rozwiązania zgodne z prawodawstwem unijnym– zapewnił Janusz Piechociński, wicepremier, minister gospodarki.
Ustawa określa m. in. szczegółowe zasady działania organów administracji w dziedzinie gospodarki. Wprowadza również nowe instytucje, których celem będzie wzmocnienie dialogu między administracją a przedsiębiorcą. Rozwiązania zaproponowane w ustawie mają wzmocnić prawa i gwarancje dla przedsiębiorców.
- Potrzebne jest przywrócenie zaufania pomiędzy państwem i jego agendami, a także samorządami, a przedsiębiorcami. Ważne jest porozumienie i zaufanie wśród samych przedsiębiorców, którzy powinni ze sobą współpracować w dobrej wierze. Chcemy generować nowe myślenie o inwestowaniu i gospodarce- podkreślił Janusz Piechociński.
Wicepremier wskazał na trzy główne motory gospodarczego rozwoju – stymulowanie konsumpcji wewnętrznej, stały wzrost eksportu i rozwój potencjału inwestycyjnego, nie tylko rządu czy samorządów, ale przede wszystkim przedsiębiorstw z każdego sektora. W pobudzaniu inwestycji szczególną rolę do spełnienia mają specjalne strefy ekonomiczne. Stąd obecność na konferencji odpowiedzialnej za funkcjonowanie stref Ilony Antoniszyn-Klik, wiceminister gospodarki i Barbary Kaśnikowskiej, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”.
- Strefy są ważnym i skutecznym mechanizmem pozyskiwania inwestorów i wpływania na rozwój gospodarczy poszczególnych regionów kraju. Ze swoich zadań wywiązują się znakomicie. Przypomnę tylko, że łączna wartość zrealizowanych, przez 14 specjalnych stref ekonomicznych, inwestycji, przekroczyła już 100 miliardów złotych, a przedsiębiorcy utworzyli w nich blisko 300 tysięcy miejsc pracy. Stale wydawane są nowe pozwolenia na działalność, otwierane nowe zakłady i zatrudniani pracownicy. I co mnie szczególnie cieszy, polskie firmy nareszcie uwierzyły w strefy. Mam nadzieję, a właściwie pewność, że przed nami dobry czas na inwestycje – powiedziała Ilona Antoniszyn – Klik, wiceminister gospodarki.
Jedną z najlepszych stref nie tylko w Polsce, ale na świecie jest Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK”. Wyjazdowe posiedzenie rządu zakończyło się ważnymi dla strefy decyzjami. Rada Ministrów przyjęła nowelizację rozporządzenia, na mocy której statusem strefy zostaną objęte nowe grunty położone w województwach: opolskim, wielkopolskim i lubuskim. Ich łączna powierzchnia wynosi blisko 318 ha.
Wielkie nadzieje na ożywienie gospodarcze związane są z projektami stworzenia obszarów aktywności inwestycyjnych wzdłuż budowanych dróg ekspresowych. 19 lutego w Głogowie i 14 maja w Łodzi, z inicjatywy Ministerstwa Gospodarki, specjalne strefy ekonomiczne i samorządy podjęły współpracę w ramach projektów „S3 – DROGA WIELKICH MOŻLIWOŚCI” oraz "S8 – INWESTYCJE NAM PO DRODZE". We wrześniu ma być podpisane porozumienie pod nazwą „S5 – KIERUNEK DOBRYCH INWESTYCJI” dotyczące terenów przy budowanej trasie S5 łączącej Poznań z Wrocławiem. W pasie tej drogi WSSE „INVEST-PARK” posiada tereny w Kobierzycach, Wrocławiu, Brzegu Dolnym, Wołowie, Górze, Rawiczu, Lesznie, Kościanie, Śremie, Książu Wielkopolskim i Wrześni.
Ilona Antoniszyn–Klik podkreśla, że rządowi i samorządom zależy nie tylko na inwestycjach gwarantujących stabilne i dobre miejsca pracy, także dla wysokiej klasy specjalistów, ale przede wszystkim na przedsięwzięciach wykorzystujących najnowsze technologie. Wsparcie na rozwój innowacyjności można uzyskać na przykład z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, który właśnie startuje. Od 1 września do końca października 2015 r. będzie można składać wnioski w ramach konkursu dla przedsiębiorców planujących inwestycje w centra badawczo-rozwojowe. Z dofinansowania będą mogły skorzystać przede wszystkim projekty bazujące na inwestycjach w aparaturę, sprzęt, technologie i inną niezbędną infrastrukturę, która służyć będzie prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych. Środki na tę edycję konkursu to 460 mln złotych. Budżet całego programu to blisko 9 milionów euro.
- Liczymy na wiele interesujących projektów, które zmienią oblicze polskiej gospodarki. Innowacyjność, inwestycje w wiedzę, w wysokie technologie, w budowanie własnego know-how, są naszym priorytetem. Mamy znakomitych, kreatywnych, doskonale wykształconych pracowników naukowych ale i równie cennych praktyków. Chcemy, aby to nasze rozwiązania podbijały świat, aby polska myśl techniczna była znaną i cenioną marką. Pomogą w tym pieniądze europejskie, tylko trzeba po nie sięgnąć – zachęcała Ilona Antoniszyn-Klik, wiceminister gospodarki.
W konferencji prasowej wicepremiera Janusza Piechocińskiego uczestniczyli także Ewa Mańkowska wicemarszałek województwa dolnośląskiego, Joanna Bronowicka, wicewojewoda dolnośląska, Teodor Stępa, wiceprezes WSSE „INVEST-PARK”, Marek Szczepanik, zastępca prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Wojciech Smoliński, wiceprezes Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości i Jacek Kaszuba, wiceprezes agencji „Arleg”.
Wicepremier podczas dwudniowej wizyty na Dolnym Śląsku odwiedził m. in. Data Techno Park we Wrocławiu, zakład przetwórstwa tworzyw sztucznych firmy ILPEA w Chełstówku k. Twardogóry i fabrykę GKN Driveline w Oleśnicy.