W naszym okręgu wyborczym, który obejmuje Dolny Śląsk i Opolszczyznę, zarejestrowano 100 kandydatów: 72mężczyzn i 28 kobiet. Ilu z nich będzie reprezentować nas w Brukseli? Jeszcze do końca nie wiadomo. Teoretycznie czworo. Jednak ordynacja została tak skonstruowana, że zależy to od liczby głosów, które dostaną kandydaci. Może być ich więcej lub mniej. Premiowana będzie zatem frekwencja. Liczył się będzie każdy głos. W lokalu wyborczym dostaniemy 10 kart, jednak głos będziemy mogli oddać tylko na jednego kandydata. Inaczej głos będzie nieważny.
Dla tych, którzy cięgle nie wiedzą na kogo zagłosować, przygotowaliśmy wałbrzyską miniściągawkę wyborczą. Według zasady: „nikt tak dobrze nie zadba o nasze interesy jak my sami” przedstawiamy kandydatów związanych z Wałbrzychem.
Są nimi:
Roman Siedlecki
Daniel Kurzydlak
Jerzy Tutaj
Kto z nich ma szansę na wybór?
Roman Siedlecki jest nauczycielem, członkiem Partii Demokratycznej - demokraci.pl. Do wyborów zgłosił go Koalicyjny Komitet Wyborczy Porozumienie dla Przyszłości – Centro Lewica (PD+SDPL+Zieloni 2004). Wydaje się jednak, że pan Roman Siedlecki został zgłoszony przez swoją partię, by wypełnić miejsce na liście. Podczas wyborów parlamentarnych w 2001 r zdobył bowiem zaledwie 93 głosy.
Daniel Kurzydlak z zawodu jest technologiem ceramiki. Reprezentuje Polską Partię Pracy, przez którą został zgłoszony. Startował bez skutku w wyborach parlamentarnych w 2007 roku. Zdobył wtedy 865 głosy. Tym razem szans na wybranie raczej również nie ma.
Jerzy Tutaj jest nauczycielem akademickim. Jest również prezesem zarządu Przedsiębiorstwa Zamek Książ sp. z o.o., radnym Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, twórcą i członkiem rady programowej Instytutu Jana Pawła II oraz członkiem Platformy Obywatelskiej. Na liście swojej partii zajmuje wysokie 3 miejsce. Ma zatem spore i całkiem realne szanse stać się jedynym wałbrzyszaninem w Europarlamencie.
Warto również wspomnieć o dwójce kandydatów z pobliskich Świebodzic. Są nimi: Kazimierz Niejadlik i Anna Zalewska.
Kazimierz Niejadlik jest mechanikiem. Reprezentuje Samoobronę. W ostatnich wyborach parlamentarnych zdobył 107 głosów.
Anna Zalewska jest nauczycielką. W latach 2002-2007 zasiadała w radzie powiatu świdnickiego, od 2006 pełniąc jednocześnie funkcję wicestarosty. W wyborach parlamentarnych w 2007 wybrana posłem na Sejm VI kadencji z listy Prawa i Sprawiedliwości. Zdobyła wówczas 10584 głosy. Ma zatem potencjał wyborczy. Czy wystarczający? Przekonamy się już 7 czerwca.