Wałbrzych to pierwsza gmina w Polsce, która wdrożyła teleopiekę dzięki funduszom pozyskanym z programu zainicjowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej – Korpus Wsparcia Seniorów. Wykonawcą wybranym do realizacji usługi jest polska firma telemedyczna SIDLY, posiadająca ponad 8-letnie doświadczenie w teleopiece senioralnej. Jest to kolejny krok, który gmina Wałbrzych podjęła w celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa oraz samodzielności seniorów.
Program ministerialny jest elementem polityki społecznej państwa, mającej na celu wspieranie działań na rzecz seniorów niesamodzielnych ze względu na wiek oraz stan zdrowia.
Dzięki pozyskanemu finansowaniu gmina Wałbrzych objęła teleopieką aż 100 seniorów, w wieku powyżej 65 lat. Beneficjenci programu otrzymali już opaski telemedyczne, dzięki którym mogą poczuć się bezpieczniej, ponieważ ich poglądowe parametry życiowe jak tętno, saturacja są na bieżąco monitorowane przez medyczną opaskę SiDLY i ratowników z telecentrum SIDLY Healthcare.
- Wdrożenie od samego początku cieszy się dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności, co pokazuje jak duże jest zapotrzebowanie na tego typu usługi. Pomimo tego, że projekt realizowany jest od niespełna dwóch tygodni, to seniorzy zgodnie potwierdzają, że opaski zdecydowanie zwiększyły komfort ich codziennego życia. Przykładem jest jedna z naszych seniorek, która ma za sobą już pierwszy kontakt z ratownikiem medycznym, z którego, jak sama przyznaje, jest bardzo zadowolona. Ratownik zadzwonił do niej z pytaniem o samopoczucie, ze względu na zmonitorowanie niskich parametrów tętna – mówi Ewelina Dziedzic, koordynator projektu. - Dla seniorów bardzo ważna jest również świadomość, że w sytuacji, która ich niepokoi, nie muszą od razu kontaktować się z pogotowiem, tylko z poziomu urządzenia mogą połączyć się najpierw z ratownikiem medycznym, mającym wgląd w ich bieżące parametry.
Teleopieka to z jednej strony stały monitoring pod kątem potencjalnego zagrożenia dla zdrowia lub życia, umożliwiający natychmiastowe wezwanie niezbędnej pomocy. Z drugiej strony, to również świadomość, że ktoś nad nami nieustannie czuwa, przywracająca poczucie bezpieczeństwa, które często zmniejsza się wraz z wiekiem, postępującymi chorobami i samotnością. Dzięki takim projektom seniorzy, a szczególnie ci którzy mieszkają samotnie, zyskują większą swobodę funkcjonowania oraz niezależność.
- Opaski telemedyczne SIDLY, które otrzymali seniorzy, to wyrób medyczny, posiadający certyfikaty gwarantujące najwyższe standardy bezpieczeństwa. Został zaprojektowany w taki sposób, by jego użytkowanie było maksymalnie proste i intuicyjne, m.in. dlatego posiadają tylko jeden przycisk – SOS oznaczony językiem Brajla. Wystarczy, że użytkownik opaski założy ją na nadgarstek – mówi Edyta Kocyk, Prezes i Założycielka SiDLY.
Kiedy użytkownik opaski wciśnie przycisk SOS, telecentrum otrzyma automatyczny alert, po czym nastąpi połączenie z ratownikiem z poziomu urządzenia. W sytuacji potrzeby ratownik wyśle służby ratunkowe lub skontaktuje się z wyznaczonym przez seniora opiekunem, aby jak najszybciej udzielić pomocy poszkodowanemu. W sytuacji kiedy użytkownik upadnie, i nie będzie miał możliwości wciśnięcia przycisku SOS – opaska automatycznie wykryje taką sytuację i uruchomi alarm. Tak szybka reakcja jest niezwykle ważna, ponieważ minimalizuje ryzyko wystąpienia skutków niebezpiecznych zdarzeń i ma duży wpływ na dalsze życie seniora.
- Jako firma bardzo dużo inwestujemy w jakość i bezpieczeństwo naszych seniorów. Jako Wykonawcy usług teleopieki dla ponad 500 samorządów posiadamy m.in. certyfikaty – ISO 27001 i ISO 27017, potwierdzające jakość i bezpieczeństwo przetwarzania danych osobowych, oraz deklarację wyrobu medycznego – dodaje Edyta Kocyk.
Beneficjentami programu stają się zarówno seniorzy, jak i sama gmina, która nie tylko zyskuje mieszkańca czującego się bezpiecznie we własnym domu, ale również seniora, który będzie mógł pozostać dłużej w swoim lokalnym środowisku.
Projekt potrwa do końca 2022 roku.
SiDLY to polska firma oferująca usługę teleopieki na bazie własnego, autorskiego rozwiązania, w formie opaski na nadgarstek. Korzysta z niej już ponad 40 000 osób i ponad 500 jednostek samorządowych w każdym województwie. Każdego miesiąca opaski telemedyczne dokonują ponad 1 300 000 pomiarów, a w samym 2020 roku uratowały życie lub zdrowie ponad 500 osobom.