Ideą projektu było wywołanie zainteresowania wśród uczniów regionem, tradycją, zwyczajami, historią, jak również stworzenie silnych więzi z „małą ojczyzną” i ugruntowanie poczucia tożsamości regionalnej. Wprowadzając w świat tradycji regionu rozpoczęto od otoczenia najbliższego dzieciom. Czynne zaangażowanie w kulturę regionu i bezpośredni kontakt ze środowiskiem lokalnym przyczyniły się do wytworzenia bliskich więzi i zrozumienia przynależności młodego człowieka.
Uczniowie na przestrzeni czterech miesięcy pogłębiali swoją wiedzę na temat miasta, regionu. Zadaniem ich było gromadzenie wszelkiego rodzaju informacji (broszurek, widokówek, itp.) dotyczących miejscowości, co w późniejszym terminie posłużyło im do wykonania plakatów. Cała grupa uczestniczyła również w wycieczce do Pałacu „Jedlinka”. Tam uczniowie spotkali się z przewodnikiem, który oprowadził ich po ciekawych miejscach pałacu i zapoznał z jego historią. Maluchy z zainteresowaniem słuchały legendy o „srebrnej łyżeczce” i mieszkańcach pałacu. Najciekawszym miejscem dla uczniów okazały się podziemia.
W ramach realizacji projektu uczniowie uczestniczyli w spacerach po mieście, poznawali zabytki i interesujące miejsca. Ważnym wydarzeniem było spotkanie z przedstawicielką Stowarzyszenia Miłośników Jedliny, która w ciekawy sposób opowiadała o działalności stowarzyszenia, a przede wszystkim o mieście. Pani Ewa również opowiadała o konkursie krasomówczym, w którym od lat biorą udział z sukcesami uczniowie naszej szkoły, a konkurs ten związany jest z legendami naszego regionu.
W czerwcu w ramach grantu został ogłoszony konkurs fotograficzny letniej przygody z aparatem pod hasłem „Najciekawsze miejsce w moim mieście”. Nagrodzono następujących uczniów:
I miejsce – Natalia Kacprzyk
II miejsce – Oliwia Maciejewska
III miejsce – Julia Pawłow
Wyróżnienie – Weronika Nawrocka, Wanessa Żybura.
W trakcie dalszej realizacji projektu została zorganizowana wystawa prac plastycznych pod hasłem „Moje miasto” oraz plakatów promujących naszą „małą ojczyznę”.
Uczniowie wybrali się również na wycieczkę do Zamku Książ. Wzięli udział w lekcji zamkowej pt. „Historia Zamku”. Wysłuchali opowieści o zamku i jego mieszkańcach, obejrzeli prezentację archiwalnych fotografii i zwiedzili obiekt.
Na zakończenie projektu podczas wyjścia do Urzędu Miasta sekretarz Iwona Dermetko opowiedziała uczestnikom projektu o funkcjonowaniu władz lokalnych. Następnie dzieci spotkały się z burmistrzem Leszkiem Orplem, któremu zadawały pytania dotyczące pełnionej funkcji oraz rozwoju Jedliny - Zdroju. Ogromną atrakcją była wizyta w gabinecie Burmistrza, gdzie uczniowie mogli wczuć się w rolę gospodarza miasta próbując rozwiązać problemy wskazane przez Burmistrza. Na koniec wizyty uczniowie zostali poczęstowani słodyczami.
Podsumowaniem całego projektu było opracowanie kroniki multimedialnej o mieście i zaprezentowanie jej całej społeczności szkolnej. Przyznaną kwotę na realizację grantu w wysokości 1600 zł wydatkowano na zakup projektora multimedialnego oraz wstęp do Pałacu Jedlinka.
www.jedlinazdroj.eu