Przedmiotem projektu jest budowa odcinka drogi ekspresowej S3 o długości 67 km, który połączy dwa dolnośląskie miasta – Legnicę i Lubawkę. Całkowity koszt budowy jest szacowany na prawie 3 miliardy 961 milionów złotych. Dofinansowanie UE wyniesie prawie 1 miliard 891 milionów złotych. Planowany termin rzeczowej finalizacji inwestycji to koniec maja 2023 r.
Budowany odcinek rozpoczyna się w gminie Krotoszyce, następnie trasa przechodzi przez gminy Męcinka, Jawor, Mściwojów, Paszowice, Dobromierz, Bolków, Stare Bogaczowice, Czarny Bór, Marciszów, Kamienna Góra i Lubawka.
Projekt składa się z czterech zadań:
Zadanie I: od węzła Legnica II (bez węzła) do węzła Jawor II (z węzłem)
Zadanie II: od węzła Jawor II (bez węzła) do węzła Bolków (z węzłem)
Zadanie III: od węzła Bolków (bez węzła) do węzła Kamienna Góra Północ (bez węzła),
Zadanie IV: od węzła Kamienna Góra Północ (z węzłem) do granicy państwa.
Inwestycja ma duże znaczenie dla usprawnienia ruchu drogowego w regionie. Zgodnie z wynikami analizy popytu po wybudowaniu drogi ekspresowej S3 na odcinku Legnica – Lubawka natężenie ruchu na drodze krajowej nr 8 Kudowa Zdrój – Kłodzko – Wrocław zmniejszy się o około 1000 pojazdów (w tym około 400 samochodów ciężarowych) na dobę. Nastąpi również poprawa warunków ruchu tranzytowego przy drogach krajowych nr 3 i nr 5, która przyczyni się do poprawy komfortu życia mieszkańców m.in. Jawora, Bolkowa, Kamiennej Góry i Lubawki.
Inwestycja ma również duże znaczenie ponadregionalne - „budowany odcinek stanowi część większego ciągu drogowego, który biegnie z północno-zachodniej Polski, aż do południa kraju i łączy miasta wojewódzkie na trasie Szczecin - Gorzów Wielkopolski – Zielona Góra – Wrocław – Katowice” – podkreślił Przemysław Gorgol, dyrektor CUPT.