Niedziela, 24 listopada
Imieniny: Flory, Jana, Emmy
Czytających: 4198
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Uczniowie pod specjalnym nadzorem

Piątek, 18 września 2009, 0:18
Aktualizacja: 0:22
Autor: Szela
Wałbrzych: Uczniowie pod specjalnym nadzorem
Fot. Szela
Równo z pierwszym dzwonkiem, do wałbrzyskich szkół, oprócz uczniów i nauczycieli wyrusza Patrol Szkolny Straży Miejskiej. Od tej chwili wagarowicze muszą się mieć na baczności.

Patrol powołano dwa lata temu. Od samego początku jego filarem jest strażnik Norbert Landzberg, a jakiś czas później dołączyła do niego Adela Łuc. Oboje doświadczeni, spokojni, kulturalni, ale stanowczy. Budzą respekt. - Nie zdarzyło się, żeby ktoś potraktował nas lekceważąco. Uczniowie, z którymi rozmawiamy, choć czasem mają coś na sumieniu, odnoszą się do nas z szacunkiem – mówi Norbert Landzberg.

Zadań, które leżą w gestii Patrolu Szkolnego jest bez liku. - Przeprowadzamy pogadanki w szkołach, kontrolujemy okolice placówek oświatowych i miejsca w mieście, gdzie można spotkać wagarowiczów. Sprawdzamy, czy handlowcy nie sprzedają młodzieży papierosów i alkoholu, bierzemy udział w szkoleniach, organizowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Sanepid, organizujemy konkursy w szkołach – wylicza Norbert Landzberg.

Jak się okazuje, uczniowie potrafią wagarować już na samym początku roku szkolnego.
- Pierwszą interwencję mieliśmy już 3 września – mówią strażnicy z patrolu. 17 września, wczesne przedpołudnie, okolice gimnazjum przy ul. Niepodległości. Dwóch uczniów opuszcza teren szkoły, są już na ulicy. W tym momencie przejeżdża patrol, zatrzymuje się.

- Uczniowie mieli zamiar opuścić lekcje. Po rozmowie z nami wrócili do szkoły, a incydent znajdzie odbicie w notatce, która trafi do dyrektora szkoły – relacjonuje strażnik. Ten sam dzień, chwilę później, przystanek przy ul. 1 Maja i grupka uczniów. - Znamy tę młodzież, nie pierwszy raz opuszczają lekcje. Ustaliliśmy personalia, będzie rozmowa z wychowawcą – wyjaśniają strażnicy. Najwięcej problemów – a nie są one wcale takie rzadkie – przysparza młodzież pijąca alkohol. - Zdarzają się nawet nietrzeźwi 13-latkowie – przyznają funkcjonariusze. Nietrzeźwy uczeń, to natychmiastowy kontakt z pedagogiem, policją i rodzicami. Jeśli zdarza się pijany – pogotowie, badanie lekarskie, potem rozmowy wychowawcze i kontrolowanie sytuacji ucznia. Dyrektorzy szkół nie mogą się nachwalić współpracy z Patrolem Szkolnym. Danuta Godlewska ze Szkoły Podstawowej nr 23, dyrektor Aleksandra Nowak (Szkoła Podstawowa Nr 21) i wicedyrektor gimnazjum nr 6 Katarzyna Zięba zgodnie mówią: współpraca jest wzorowa, szkoda że jest ich tylko dwoje!

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group