Poniedziałek, 31 marca
Imieniny: Balbiny, Beniamina
Czytających: 4383
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Apel Pamięci Sybiru w PSP nr 23

Czwartek, 27 marca 2025, 8:37
Aktualizacja: 9:09
Autor: Wacław Kwieciński, Weronika Wadycka
Wałbrzych: Apel Pamięci Sybiru w PSP nr 23
Fot. Wacław Kwieciński, Weronika Wadycka
26 marca 2025r w Publiczna Szkoła Podstawowa nr 23 w Wałbrzychu na Nowym Mieście odbył się uroczysty Apel Pamięci Sybiru.

Okazją ku temu była 85’ Rocznica Masowej Deportacji na Syberię i do Kazachstanu. Na ten uroczysty Apel stawili się znamienici goście w osobie Pani Wojewody Dolnośląskiej Anna Żabska , dr @Sylwia Bielawska - Twoja Posłanka , Prezydent Miasta Wałbrzycha dr Roman Szełemej, Zastępcy Prezydenta Miasta Anna Elżbieciak - Stec - Wiceprezydent Wałbrzycha, Leonard Górski - Starosta Powiatu Wałbrzyskiego, Dyrektor Delegatury Kuratora Oświaty w Wałbrzychu Małgorzaty Sandeckiej, Radnej Wałbrzycha Małgorzaty Wiłkomirskiej. Obecni byli członkowie Zarządu Głównego Związku Sybiraków w Warszawie Wiceprezes Adam Mitelsztet, Sekretarz Zarządu Głównego Związku Sybiraków w Warszawie Eugeniusz Kuszka, Prezes Wałbrzyskiego Koła Sybiraków Wacław Kwieciński, Sekretarz Zarządu Koła ZS w Wałbrzychu Weronika Wadycka i Sybirak Alfred Nowicki. Zaproszeni byli również dyrektorzy wałbrzyskich szkół podstawowych oraz dyr. szkoły w Chełmsku Śl.

Szkołę reprezentowała dyr. Szkoły mgr Anna Szwalec, wicedyrektor szkoły Izabela Karłowski, nauczyciele i duża grupa dzieci występujących w programie artystycznym zatytułowanym „Wierzę, że wrócę”. Krótkim przemówieniem przywitał wszystkich gospodarz miasta dr Roman Szełemej. Następnie członkowie Zarządu Głównego Związku Sybiraków w Warszawie wręczyli Złote Odznaki za Zasługi dla Związku Sybiraków dla Wojewody Dolnośląskiej Anny Żabskiej i Prezydenta Miasta Wałbrzycha dr Romana Szełemeja.

Uwagę wszystkich przykuła niecodzienna scenografia sali gimnastycznej gdzie odbywał się Apel zbudowana przez zaprzyjaźnione osoby ze szkoły w Chełmsku Śląskim. Z lewej strony sali zbudowana była makieta syberyjskiej lepianki a z prawej przebiegały tory z podkładami symbolizujące te tory, którymi wywożono Polaków na Syberię. Na środku sali przystanek kolejowy Nowosybirsk (największe miasto na Syberii) na którym pełno porzuconych rzeczy, walizek.
Przy torach stojący brzozowy krzyż przypominał obecnym, że to właśnie silna wiara w Boga dawała siłę Sybirakom w przetrwaniu na tej Nieludzkiej Ziemi. Dzieci zaprezentowały sybirackie wiersze sybirackie i zaśpiewały przepiękne pieśni patriotyczne tak, że po całym ciele przechodziły dreszcze. Ten wspaniały występ uzupełniło wyświetlone na ekranie nagranie z wywiadu przeprowadzonego z Sybirakami kilka dni wcześniej w tej Szkole. Po tym wspaniałym występie zebranym w imieniu Związku Sybiraków podziękowania złożył Wacław Kwieciński i przedstawił zebranym swój najnowszy wiersz „Sztafeta Pamięci”. Spotkanie zamknęło spotkanie z gośćmi na którym czekał słodki poczęstunek.

Ta wspaniale przygotowana uroczystość jest dowodem, że idea sybiracka zakorzeniła się w naszych szkołach bardzo mocno dając obecnym nie tylko wspomnienie tych trudnych lat narodu polskiego ale również ogromny zastrzyk pozytywnej energii i wzruszeń.

Tekst i zdjęcia: Wacław Kwieciński, Weronika Wadycka

Twoja reakcja na artykuł?

3
27%
Cieszy
1
9%
Hahaha
2
18%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
5
45%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group