Tematyka przeprowadzonych szkoleń jest ogromnie ważna, ponieważ oprócz nauki podstawowych zachowań ratowniczych (BLS -Basic Life Support) przy przeprowadzaniu reanimacji krążeniowo-oddechowej zgodnie z wytycznymi Polskiej Rady Resuscytacji (w skrócie RKO), uczestnicy mogą zapoznać się z obsługą AED (automatyczny defibrylator), nauczyć prawidłowego postępowania w przypadku zadławień i zakrztuszeń, zapoznać z odpowiednim postępowaniem w przypadku udaru, wylewu czy ataku serca. Najmłodsi uczą się także jak prowadzić rozmowę z dyspozytorem numeru alarmowego 112.
Baza szkoleniowa wałbrzyskiej straży miejskiej obejmuje zestaw nowoczesnych fantomów QCPR, które współdziałają z urządzeniami mobilnymi poprzez które możemy sprawdzić czy czynności ratownicze wykonujemy poprawnie. Strażnicy posiadają również treningowe urządzenie AED dzięki któremu można zapoznać się z prawidłowym algorytmem postępowania przy jego użyciu i przełamać wewnętrzny strach.
Szkolenia przeprowadza st.insp. Tomasz Sakowski - instruktor pierwszej pomocy i ratownik kwalifikowanej pomocy przedmedycznej. Szkoleniem najpierw zostali objęci wszyscy strażnicy miejscy. Następnie zostało przeprowadzonych 46 spotkań z mieszkańcami w których łącznie wzięło udział 860 osób.
Straż Miejska planuje rozwijać swoje działania w tym zakresie między innymi doposażając jednostkę w profesjonalny sprzęt służący do pierwszej pomocy.
W roku 2023 odbyło się 7 spotkań w których udział wzięło 70 osób. Planowane są kolejne spotkania. Zainteresowani zorganizowaniem takiego spotkania proszeni są o kontakt z Panią Kamilą Bułą k.bula@um.walbrzych.pl - 74 64 44 848.