Stara Kopalnia w Wałbrzychu to unikat w skali europejskiej. Turyści zwiedzają tu szyby, maszynownie czy fragment podziemnego wyrobiska dawnej kopalni. Kompleks to także kulturalne serce miasta.
W ubiegłym roku trasę turystyczną zwiedziło ponad 67 tysięcy turystów. Kolejnych 140 tysięcy wzięło udział w różnego rodzaju wydarzeniach.
- Cieszy nas utrzymująca się popularności naszego kompleksu. Odwiedzają nas turyści z najróżniejszych zakątków Europy czy świata. To ich w podróż do górniczej przeszłości zabierają przewodnicy, wśród których nie brakuje byłych górników – mówi Jan Jędrasik, dyrektor Starej Kopalni w Wałbrzychu.
Miniony rok to przede wszystkim jubileusz 10-lecia udostępnienia zrewitalizowanego kompleksu do ruchu turystycznego. Nie brakowało specjalnych wydarzeń, a największą niespodzianką była specjalnie przygotowana makieta kompleksu. Atrakcja stworzona przez wałbrzyskiego artystę Tomasza Marońskiego stała się częścią trasy turystycznej. Urodziny świętowało także małe centrum nauki SOWA, które znajduje się na terenie kompleksu. Na swój jubileusz SOWA przygotowała pierwszą edycję Festiwalu Kosmicznego.
2024 roku to także kolejna edycja Festiwalu Twórczej Wyobraźni, który na stałe wpisał się w kalendarz kulturalnych wydarzeń regionu i przyciąga setki wielbicieli muzyki, literatury czy teatru, czy Góry Literatury, na które sprzedano wszystkie wejściówki.
Stara Kopalnia w minionym roku to także rekordowa Noc Muzeów czy druga edycja Dostępnej Nocy Muzeów, wydarzenia przygotowanego specjalnie z myślą o osobach z niepełnosprawnościami. Nie można nie wspomnieć o Dniach Wałbrzycha z tysiącami mieszkańców regionu bawiącymi się na terenie dawnej kopalni, ze spektakularnym finałem, czyli specjalnym wykonaniem jednego z utworów Grubsona, w którym artysta zaśpiewał z Zespołem Pieśni i Tańca „Wałbrzych”.
Stara Kopalnia w ostatnich miesiącach dbała także o kultywowanie tradycji górniczych. Młodzież brała udział w specjalnych projektach przygotowanych przez pracowników działu Muzeum Techniki i Przemysłu. Mieszkańcy regionu, uczniowie wałbrzyskich szkół i górnicy świętowali Barbórkę w czasie grudniowego festiwalu. To w minionym roku złożono także wniosek o wpisanie tradycji górniczych wałbrzyskiej Barbórki na listę UNESCO. Wałbrzych stara się o ten wpis wspólnie z górnikami z Austrii i Luksemburga. Wniosek w tej sprawie powinien być rozpatrzony do końca tego roku.
- Praktycznie każdego miesiąca organizowaliśmy w Starej Kopalni duże wydarzenie. Nasz kompleks odwiedzali turyści, zarówno ci indywidualni, jak i podróżujący w grupach zorganizowanych. Rozwijaliśmy także naszą ofertę edukacyjną, która kolejny rok z rzędu cieszyła się dużym zainteresowaniem, bo ponad 17 tysięcy dzieci i młodzieży brało udział w naszej ofercie. To w minionym roku już planowaliśmy wiele tegorocznych wydarzeń - zapewnia Jan Jędrasik, dyrektor Starej Kopalni w Wałbrzychu.
Już 26 stycznia w Starej Kopalni w Wałbrzychu zagra 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W ten weekend kompleks będzie gościł twórców internetowych na Influencers Live Carnival - Wspólnie dla powodzian, gdzie zaplanowanych jest wiele paneli dyskusyjnych.
Stara Kopalnia stoi także przed ogromnymi wyzwaniami, jakimi są współudział w realizacji projektu Muzeum Wałbrzycha czy dostosowanie kompleksu byłej sortowni do potrzeb ruchu turystycznego. Obiekt ma być dostępny w formie stałej ruiny.
2025 rok to również święto Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych”. To właśnie w tym roku grupa będzie obchodzić swoje 70-lecie!
- Ciekawych podróży, interesujących spotkań, wzruszających wydarzeń – tego wszystkiego życzę Państwu w tym roku. Będzie nam niezmiernie miło, jeżeli odwiedzą Państwo Starą Kopalnię. Być może na nowo odkryją jej zakamarki na turystycznej trasie czy po prostu będą się dobrze bawić na jednej z wielu przygotowanych koncertów, spotkań i różnego rodzaju wydarzeń – zachęca Jan Jędrasik, dyrektor Starej Kopalni.