DoFA jest inicjatywą SARP Wrocław, w tym roku realizowaną we współpracy ze Starą Kopalnią oraz Fundacją Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska i Wydziałem Architektury Politechniki Wrocławskiej.
Wydarzenia w ramach DoFA w Wałbrzychu:
- Konferencja naukowa - Dziedzictwo przemysłowe i techniczne – rewitalizacja, architektura, wyposażenie - 4 – 5.10.2018:
Nawiązując do tegorocznego hasła festiwalu DoFA „Miasto poprzemysłowe", Park Wielokulturowy Stara Kopalnia w Wałbrzychu jako współorganizator 8. edycji festiwalu zaprasza na konferencję naukową poświęconą dziedzictwu technicznemu i przemysłowemu.
Na konferencji przedstawione zostaną najciekawsze i najlepsze rewitalizacje obiektów poprzemysłowych w kraju oraz ich kontekst. Zabytki techniki i przemysłu to nie tylko bryła, architektura, jak wspominaliśmy, ale także bezcenne wyposażenie związane z dawną funkcją i przeznaczeniem miejsca. Będziemy zatem mówić nie tylko o perłach architektury, ale też o perłach techniki oraz o zabytkach jako nośnikach cennych informacji o przemianach technologicznych. Zapraszamy do prezentacji swoich wyników badań wybranych obiektów bądź zespołów obiektów poprzemysłowych.
Zbieramy zgłoszenia referatów i wystąpień, czekamy na telefony, maile i pytania! kierownik.mpit@starakopalnia.pl , tel. 74 667 09 16
Wystawa - Zabytki techniki regionu sudeckiego - 28.09.2018 – 18.10.2018:
W ramach festiwalu DoFA będzie prezentowana wystawa malarstwa i rysunku studentów Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Prace wykonane w latach 2015–2017 w trakcie plenerów pod kierunkiem Doroty Łuczewskiej i Barbary Simkajło stanowią rodzaj dokumentacji architektonicznych zabytków techniki Sudetów i okolic, w tym karkonoskich dworców kolejowych, budownictwa wodnego i hutnictwa szkła. Wystawę będzie można oglądać przez kilka tygodni w Parku Wielokulturowym Stara Kopalnia, w Sztygarówce.
Przygotowanie wystawy: Dorota Łuczewska, Barbara Simkajło
Wałbrzych – spacery historyczne:
Spacery historyczne, prowadzone przez pracowników PWSK w ramach tegorocznej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Architektury, przeniosą zainteresowane osoby w świat tętniący przemysłem, gdy miasto żyło w rytmie wydobywanego czarnego złota i wytwarzanego białego złota – porcelany. Będzie to też opowieść o niezwykłych miejscach i architekturze w strukturach współczesnego miasta.
Trasa 1: Śladami zaginionej architektury i infrastruktury przemysłowej
Trasa spaceru obejmuje dzielnice Biały Kamień i Stary Zdrój, a przecina dawną kopalnię Julia, pozostałości po najstarszych kopalniach śródmieścia Wałbrzycha, wlot do najstarszej na kontynencie europejskim sztolni spławnej używanej w górnictwie kamiennym, a także pozostałości po jednym z największych zakładów porcelany w Polsce. Trasa biegnie wzdłuż linii kolejowej, ukazując dodatkowo zabytkowe dworce i elementy infrastruktury kolejowej.
Trasa 2: Fabryki porcelany i ich wyroby – szlakiem białego złota (spacer i prezentacja)
Kiedy pojawiły się pierwsze fabryki porcelany w Wałbrzychu? Dlaczego tu? Co wytwarzały? Co dziś z nich pozostało? Dwugodzinny spacer wystartuje z Centrum Ceramiki Unikatowej Parku Wielokulturowego Stara Kopalnia, a zakończy się w centrum miasta przy porcelanie Krzysztof. Połączony będzie z krótką prezentacją ukazującą, w jakich obszarach miasta działały fabryki porcelany i jak zmieniała się ich zabudowa.
Trasa 3: Małe zakłady wydobywcze – szlakiem czarnego złota
Górnictwo wałbrzyskie to przede wszystkich kilkanaście niewielkich kopalni głębinowych, które po wojnie połączone zostały w duże przedsiębiorstwa wydobywcze. Szlak czarnego złota odsłoni przed nami trzy z mniejszych kompleksów architektonicznych: zabudowę Szybów Siostrzanych i szybów Gabriel oraz Irena (z niezwykłą maszyną wyciągową). Z okazji festiwalu DoFA organizujemy spacer obejmujący całą zabudowę szybu Irena wraz z przyległą maszynownią i halą wentylatorów oraz wnętrzami tych budynków.
Terminy:
Spacer I - 30.09, niedziela, g. 12.00
Spacer II - 01.10, poniedziałek, g. 17.00
Spacer III - 03.10, środa, g. 17.00
Ilość miejsc ograniczona max. 30 osób na każdy spacer
Zapisy w dniach 14-28.09 mailowo:edukacja@starakopalnia.pl lub tel.: 74 667 09 12
Warsztaty rewitalizacji obszarów poprzemysłowych w Wałbrzychu - 2-3.10.2018:
Warsztaty rewitalizacji obszarów poprzemysłowych przeprowadzą pracownicy Muzeum Przemysłu i Techniki w Wałbrzychu dla czterech zróżnicowanych grup wiekowych: dzieci (7–12 lat), młodzieży (13–18 lat), studentów (19–30 lat) i wszystkich dorosłych osób zainteresowanych tematem. Autorskie zajęcia mają na celu rozwijać wyobraźnię i kreatywność, ale też poszerzyć wiedzę na temat zabytkowej poprzemysłowej architektury miast, sposobów jej zagospodarowania, możliwości adaptacyjnych, czy ścieżki postępowania. Do zajęć może przystąpić każdy, bez wcześniejszego przygotowania merytorycznego. Podstawową wiedzę uczestnicy zdobędą w pierwszej części zajęć, poznają też wiele przykładowych rewitalizacji (prowadzący przygotowali prezentację multimedialną).
Drugi etap to wspólna praca w niewielkich grupach nad wybranymi obszarami miasta, tworzenie koncepcji ich ponownego zagospodarowania i funkcjonowania. Na koniec każda z grup zaprezentuje swoją wersję rewitalizacji, która jest omawiana na forum.
Zapisy w dniach 14-28.09 mailowo:edukacja@starakopalnia.pl lub tel.: 74 667 09 12
Projekcje - 4.10.2018:
- Z miasta Łodzi / reż. Krzysztof Kieślowski / Polska / dokument / 1969 / 17'
- Arizona / reż. Ewa Borzęcka / Polska / dokument / 1997 / 46'
- Miasto płynie / reż. Balbina Bruszewska / Polska / animacja / 2009 / 17'
- Epokowy projekt (La obra del siglo) / reż. Carlos Quintela / Argentyna, Kuba, Niemcy, Szwajcaria / fabuła / 2015 / 100'
- Playtime / reż. Jacques Tati / Francja, Włochy / fabuła / 1967 / 115'
- Columbus / reż. Kogonada / USA / fabuła / 2017 / 104'.