Katri to osoba budząca w mieszkańca Västerby dosyć ambiwalentne uczucia- z jednej strony jest postrzegana jako odmieniec- niektóre dzieci uciekają na jej widok, inne zaś krzyczą przezywają ją czarownicą, z drugiej strony budzi respekt- wiele osób radzi się jej w kwestiach zawodowych i różnego rodzaju biznesach, bo jest bystra i doskonale kalkuluje. Jej brat Mats to jedyna osoba, która jest z nią naprawdę blisko i na której Katri zależy. Zależy tak bardzo, że wszystkie jej działania skupiają się na spełnieniu jego wielkiego marzenia. Anna jest zamożną ilustratorką książek dla dzieci zamieszkałą w ogromnej willi zwanej króliczym domem, która nieco zagubiła się z swoich wspomnieniach i samotności, a spotkanie z Katri bynajmniej nie pomaga jej w odnalezieniu właściwej drogi.
Bohaterki pochodzą z dwóch światów, ale zaczyna je łączyć tak silna, a jednocześnie niezrozumiała dla nich obu, więź, że światy te muszą się przeciąć. Narrator w pewnych miejscach urywa swoją opowieść lub oddaje głos bohaterkom, które ujawniają przed czytelnikiem swoje skomplikowane procesy myślowe, przesłanki, dla których postępują w określony sposób i westchnienia, których pełna jest powieść.
Zachowana w konwencji baśniowej, pełna realistycznych, ale również klimatycznych opisów natury powieść, przy której charakterystyce można zaryzykować mianem psychologicznej. Książka, której zaletą nadającą najwięcej wyjątkowości jest niejednoznaczność i, przez każdego inaczej odbierana, odmienność. Obraz ogromnej siostrzanej miłości, krzywdy dokonanej przez ograniczoność poglądów i relacji, która może zbliżyć dwa skrajnie oddalone od siebie punkty. Warto sięgnąć po „Uczciwą oszustkę” choćby po to, żeby przekonać się, jak Tove Jansson odnalazła się w literaturze dla dorosłych. Może to sugestywność, ale obecność Muminków ciągle mimowolnie się tam czuje!
Uczciwa oszustka, Tove Jansson, Wydawnictwo Nasza Księgarnia 2013