Spektakl przygotowała Agnieszka Olsten. Jest to jej druga realizacja dramatu Bernharda po „Komediancie” i pierwsza praca reżyserki w Wałbrzychu.
- Zaczynając naszą pracę nie mogliśmy nawet przewidzieć, jak dynamika tych wielkich aktorów sceny politycznej będzie wpływała na tę realizację. Praca nad tym tekstem sprawdza naszą kondycję teatralną, intelektualną, duchową. Bardzo rzadko możemy pracować z tak wybitną partyturą jaką niewątpliwie jest tekst Bernharda. Każda próba to odkrywanie nowych klawiszy, na których okazuje się że on umie grać i sprawdzanie, czy my też możemy na tym poziomie zagrać. Dla mnie to jest zaszczyt, pracować nad tekstem który nie ma dna, na który rzeczywistość tak mocno wpływa. A dzisiejsi aktorzy życia politycznego powodują, że my ciągle nie mamy tego dna czy horyzontu, do którego chcemy dopłynąć. Choć codziennie płyniemy do Ameryki, to codziennie przychodząc na próbę widzę, że ta Ameryka jest już inna i zaskakująca. Razem z widzami sprawdzimy, czego my, Europejczycy, możemy oczekiwać od Ameryki, jak ona nas przyjmuje, jak nas widzi - mówi Agnieszka Olsten.
tekst: Thomas Bernhard
przekład: Jacek St. Buras
reżyseria: Agnieszka Olsten
scenografia: Józef Gałązka
kostiumy: Marek Adamski
muzyka: Aleksandra Gryka, Rafał Stachowiak
reżyseria świateł: Robert Mleczko
inspicjentka: Iwona Skiba
obsada:
Mateusz Flis – Ernst Ludwik
Urszula Gryczewska – Milionerka
Michał Kosela – Kolekcjoner Dzieł Sztuki
Rafał Kosowski – Kapitan, Admirał, Steward, Pomocnik Stewarda, Kucharz
Agnieszka Kwietniewska – Kant
Kinga Świeściak – Pani Kant
Wojciech Świeściak – Kardynał
Dzień później, 28.03. na Dużej Scenie „Klątwa” na podstawie dramatu Stanisława Wyspiańskiego. Reżyser Seb Majewski wraz z zespołem skupia się na mechanizmach społecznych, które nie wynikają z pojedynczych złych intencji, lecz z niesprzyjających układów zależności, prowadzących do katastrofy.
- Opowiadamy o tej katastrofie poprzez opisanie kolejnych następujących po sobie incydentów, które do tej katastrofy doprowadzają. To bardziej opowieść kryminalna niż moralizatorska. Jest to też opowieść o wielkiej i tragicznej miłości. Między księdzem a kobietą oraz między parobkiem a dziewką – starszym mężczyzną i młodą kobietą, ale też miłość między matką a synem. I to jest jeden z ciekawych wątków wartych opowiedzenia, a mianowicie jak głęboka miłość może przerodzić się w coś złego - mówi Seb Majewski.
tekst: Stanisław Wyspiański
reżyseria i przestrzeń: Seb Majewski
kostiumy: Agata Bartos
muzyka: Rafał Stachowiak
reżyseria świateł: Krzysztof Garbaczewski
inspicjentka: Anna Solarek
obsada:
Mirella Burcewicz – Dziewka
Dorota Furmaniuk – Młoda
Rafał Gorczyca – Pustelnik
Mikołaj Krzeszowiec – Ksiądz
Joanna Łaganowska – Chór / Święta Wilgefortis
Piotr Mokrzycki – Dzwonnik
Ireneusz Mosio – Sołtys
Dariusz Skowroński – Parobek
Irena Sierakowska – Matka
tancerze: Hanna Kulska, Piotr Szewczyk
Następne pokazy obu spektakli: 29 marca oraz 4,5,6 kwietnia.