Niedziela, 5 stycznia
Imieniny: Hanny, Szymona
Czytających: 3160
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Świątecznie na Rynku

Piątek, 24 grudnia 2010, 14:17
Aktualizacja: 14:17
Autor: Sven
Wałbrzych: Świątecznie na Rynku
Fot. Sławomir Pawlik
Tradycyjny jarmark świąteczny, Światełko Betlejemskie, kolędy i opłatek – świąteczna atmosfera opanowała wałbrzyski Rynek.

Przez blisko dwa tygodnie wałbrzyski Rynek gościł VIII Wałbrzyski Jarmark Świąteczny. Tym samym, na ten krótki czas, przywrócona została pierwotna funkcja najważniejszego placu w mieście. Na ponad dwudziestu stoiskach sprzedawcy z różnych stron Polski oferowali swoje regionalne produkty. Były miody, sery, pieczywo, wyroby rękodzieła artystycznego, biżuteria, zabawki i ozdoby. Wielka choinka i płynąca z głośników świąteczna muzyka przypominały o nadchodzącym Bożym Narodzeniu.

Jak co roku, również tym razem współorganizujący imprezę Wałbrzyski Ośrodek Kultury zaprosił kilka zespołów, które wystąpiły ze świątecznym repertuarem przed wałbrzyską publicznością. Wystąpiły dziecięco – młodzieżowe grupy działające przy wałbrzyskich parafiach, zespół Aperto pod dyrekcją Pauliny Wójcik, harcerze i Grzędowianki.

Harcerze z Hufca Ziemi Wałbrzyskiej przekazali mieszkańcom miasta i władzom miejskim Światełko Betlejemskie oraz dzielili się opłatkiem.

Na oficjalnej stronie ZHP czytamy: „Akcja "Betlejemskie Światło Pokoju" została zorganizowana po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji – szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.

Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF wśród grona dzieci działających charytatywnie, odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło jest transportowane do Wiednia za pośrednictwem austriackich linii lotniczych. Jeśli ze względu na skomplikowaną sytuację w relacjach izraelsko-palestyńskich zdarzało się, że nikt z Austrii nie mógł odebrać Światła w samym Betlejem, wtedy dzieci izraelskie i palestyńskie przewoziły Ogień do Tel Awiwu, a nawet do samego Wiednia.

Na około tydzień przed świętami Bożego Narodzenia w Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich. Związek Harcerstwa Polskiego do czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej odbierał Światło na przejściu granicznym na Łysej Polanie w Tatrach. Dziś przekazanie co roku odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Stąd Światło wędruje do harcerskiego ośrodka „Głodówka”, gdzie po mszy świętej w kapliczce przekazane zostaje dalej – przez Kraków, Jasną Górę rozprzestrzenia się po całej Polsce, aby trafić za pomocą rąk harcerek i harcerzy do wszystkich, którym bliskie jest przesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju.”

Życzenia nielicznym, niestety, mieszkańcom miasta złożyli: Poseł Izabela Katarzyna Mrzygłocka, Prezydent Piotr Kruczkowski, ksiądz Bogusław Wermiński – proboszcz parafii pod wezwaniem Aniołów Stróżów.

Ważną częścią imprezy było podsumowanie akcji „Syta zima”. O niej piszemy tu:
www.walbrzyszek.com/news,single,init,article,7764

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group