Hasłem Europejskiego Tygodnia Miast i Regionów były “Globalne wyzwania, europejskie rozwiązania”. Było to największe z dotychczasowych spotkań tego typu. Udział wzięło 314 regionów i miast z 33 krajów. Wałbrzyska grupa wzięła udział w konferencji “Lokalne rozwiązania w czasie kryzysu” oraz w warsztatach “Miasta średniej wielkości i wzrost gospodarczy”. Zagadnieniami wiodącymi wszystkich spotkań były innowacje, zmiany klimatyczne, współpraca ponadgraniczna oraz perspektywy polityki spójności.
- Słowem odmienianym przez wszystkie przypadki była innowacyjność, kreatywność, poszukiwanie nowych rozwiązań. Nasz projekt Stara Kopalnia idealnie się wpisał w te priorytety, stąd duże zainteresowanie uczestników spotkania – wyjaśnia Piotr Kruczkowski. Zaletą projektu jest także to, że dawno przeszedł już wstępną fazę planowania i znalazł się na etapie finansowania i dokumentacji. - Mamy już pozwolenie na budowę, niezbędne dokumenty zostały złożone w ministerstwie rozwoju regionalnego, czekamy na podpisanie umowy – mówi prezydent.
Nastąpi to prawdopodobnie z początkiem następnego roku, zaraz potem można ogłaszać przetarg na wykonanie prac. Miejsce, gdzie jeszcze do niedawna funkcjonowało Muzeum Przemysłu i Techniki, a 10 lat temu kopalnia Julia, niebawem przekształci się w tętniący życiem park wielokulturowy, gdzie w zgodnej koegzystencji zaistnieją koncerty rockowe i symfoniczne, teatr dramatyczny i bulwarowy, wystawy wielkich malarzy i rysunki dzieci. Wszystko z zachowaniem pozostałości zabytkowych obiektów kopalni.
Kolejne, duże spotkanie z udziałem Wałbrzycha w Brukseli jest planowane na 5 listopada. Miasto, wspólnie ze swoim partnerem Freibergiem, samorządem województwa dolnośląskiego i władzami Saksonii planuje europejskie seminarium, kontynuujące tematykę obecną na Dniach Otwartych. - Będzie to kolejna okazja do wypromowania projektu Stara Kopalnia, a także samego Wałbrzycha – zapowiada prezydent Kruczkowski.