Następnym krokiem było zaskarżenie Uchwały nr XXXVI/334/09 z 27 marca 2009 roku w sprawie ustanowienia Matki Boskiej Bolesnej patronką Wałbrzycha. Autorzy dokumentu uważają uchwałę za „niekonstytucyjną i godzącą w interes prawny mieszkańców Wałbrzycha nie będących wyznawcami religii katolickiej”.
W dalszej części pisma podane są konkretne przepisy, które według autorów zostały przez Radę Miasta złamane. Są to:
1. Artykuł 7 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, który brzmi: Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa.
Oznacza to, że organy władzy publicznej mogą działać tylko w takim zakresie, w jakim prawo je do tego upoważnia. Każde działanie organu władzy musi mieć uzasadnienie w przepisie aktu prawnego wyższego rzędu.
2. Artykuł 7 Ustawy o samorządzie gminnym: Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy.
Nie podajemy tu całej, obszernej treści artykułu, ponieważ istotą jest sformułowanie o zaspokajaniu zbiorowych potrzeb wspólnoty, które nie są, według skarżących, tym samym, co suma potrzeb pojedynczych członków wspólnoty.
3. Artykuł 8, punkt 2 Konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzeczpospolitą Polską: Organizowanie kultu publicznego należy do władzy kościelnej zgodnie z przepisami prawa kanonicznego i z zachowaniem odpowiednich przepisów prawa polskiego.
Ustanowienie patrona, według Kościoła – ustanowienie patrona u Boga, jest kompetencją Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przy Stolicy Apostolskiej, a nie rady miasta.
Konkluzja jest taka, że rada miejska jako organ władzy samorządowej nie ma kompetencji do podjęcia uchwały o ustanowieniu patrona miasta. Dlatego też autorzy dokumentu oceniają takie działanie jako istotne naruszenie prawa. W związku z tym uchwała powinna zostać unieważniona.
Nie wiemy, czym zakończy się ta konkretna sprawa. Natomiast pewną drogę, co do rozstrzygnięcia sporu, wytycza precedens w postaci rozstrzygnięcia nadzorczego Wojewody Dolnośląskiego, które dotyczy, identycznej w intencji, uchwały Rady Miejskiej w Dusznikach-Zdroju. Wojewoda Rafał Jurkowlaniec w zasadzie nie zostawił „suchej nitki” na uchwale z Dusznik, powołując się między innymi na komentarze do Ustawy o samorządzie gminnym. Wykazał, najprościej mówiąc, że uchwała jest nielegalna. Teraz pozostaje już tylko czekać na rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, do którego Rada Miasta Duszniki-Zdrój złożyła skargę.
Całkowicie odmienne zdanie ma na temat ustanawiania patronów wiceprezydent Wałbrzycha – Piotr Sosiński. Uważa mianowicie, że ustanawianie patronów przez rady gminne jest zgodne z prawem. Dalej Sosiński interpretuje ustawę samorządową w sposób, który legitymizuje uchwałę wałbrzyskich radnych. Powołuje się, między innymi, na podział prawa na publiczne i prywatne, by zdefiniować, że „sprawa jest publiczna, jeżeli dotyczy interesu powszechnego, korzyści społecznej, tj. korzyści ogółu lub znacznej części mieszkańców gminy. Czy ustanowienie patrona nie dotyczy ogółu albo znacznej części mieszkańców?”
Liczymy, że sąd nie będzie rozpatrywał tej sprawy w nieskończoność i światłą decyzję podejmie przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi.