Aktywność społeczna i polityczna Kornela Morawieckiego rozpoczęła się w marcu 1968. Wspólnie z grupą przyjaciół, drukował wtedy i kolportował ulotki informujące o prawdziwych przyczynach studenckich strajków i protestów.
W latach siedemdziesiątych był przywódcą opozycyjnej grupy wydającej pismo „Biuletyn Dolnośląski”. Wysoka merytoryczna jakość powodowała, że pismo to kolportowano nie tylko na terenie Dolnego Śląska.
Czas Solidarności to okres w którym ugruntował się szacunek i zaufanie, jakim obdarzały Kornela Morawieckiego różne opozycyjne środowiska. Był on wtedy członkiem zarządu regionu i delegatem na I Krajowy Zjazd „Solidarności”. To z jego inicjatywy powstało słynne „Posłanie do narodów Związku Radzieckiego i krajów Europy Wschodniej”.
13 grudnia 1981 roku, gdy wprowadzano stan wojenny, Kornel Morawiecki uniknął aresztowania. Od pierwszego dnia wspomagał podziemną Solidarność. Skupione dookoła niego środowisko przekształciło się następnie w legendarną „Solidarność Walczącą”. Obecnie Kornel Morawiecki jest redaktorem naczelnym dwutygodnika „Prawda jest ciekawa”.