Projekt "Silni wałbrzyską tradycją" realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Wałbrzych. Ma na celu zainteresowanie młodzieży lokalną tradycją, pieśniami i regionalnymi obrzędami, skłaniając uczestników spotkań do ochrony i upowszechniania lokalnych tradycji. W ramach projektu Zespół Pieśni i Tańca "Wałbrzych" od maja br. prowadził zajęcia, których zwieńczeniem są wystawy, prelekcje, wykłady oraz koncerty. Wśród Weteranów Stanu Górniczeg, którzy przybyli na spotkanie znaleźli się: Jerzy Kosmaty, Józef Jonek, Zbigniew Gajda, Jacek Kropidłowski, Stanisław Zubalski i Grzegorz Zalewski.
Na początku spotkania Grażyna Wołkowska - wieloletni choreograf Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych" przedstawiła młodzieży cele i założenia projektu „Silni wałbrzyską tradycją” a także historię wałbrzyskiego ZPiT. Następnie wszystkie grupy wiekowe Zespołu Pieśni i Tańca zaprezentowały program artystyczny, przedstawiający folklor górniczy gwarków dolnośląskich. Były tańce, piosenki i oryginalne stroje nawiązujące do tradycji górniczych. Odbyła się też inscenizacja obrzędu przyjmowania nowych członków w poczet braci górniczej – tak zwany „Skok przez skórę”. Mianowanie na górnika, było zawsze aktem uroczystym. Adepci zwani lisami doprowadzani byli przez lis-majora przed oblicze starych kopaczy – zwanych starymi strzechami. Po egzaminie, kandydat wykonywał skok przez skórę, zwaną łatą. Była ona bardzo ważnym atrybutem wyposażenia górniczego i miała wiele zastosowań: skórę górnik podkładał sobie pod kolana, gdy musiał pracować w pozycji klęczącej, okrywał się nią, gdy ze stropu lała się woda, siedział na niej przy posiłku, wypłata również odbywała się na skórze, dlatego też stała się ona symbolem przyjęcia do stanu górniczego. Uroczystość kończyło odśpiewanie hymnu górniczego.
Po zakończeniu części artystycznej spotkania dr. inż. Jerzy Kosmaty – były dyrektor Kopalni Wałbrzych wygłosił wykład pod tytułem „Historia wałbrzyskiego górnictwa”. W swoim wykładzie przedstawił historię górnictwa na naszych terenach, jego początki, rozkwit i ostatecznie upadek. Podkreślał również jak ważne było wydobycie węgla dla rozwoju zarówno Wałbrzycha jak i całego regionu.