Blisko 300 mieszkańców wzięło udział w spacerach po wałbrzyskich dzielnicach organizowanych przez Biuro ds. Rewitalizacji Miasta. Łącznie odbyło się 6 wycieczek. Spacery były kontynuacją działań podejmowanych w ramach projektu pn. „Program rewitalizacji miasta Wałbrzycha na lata 2015-2025”.
W kwietniowe i majowe soboty, kilkuset wałbrzyszan aktywnie włączających się w proces rewitalizacji, odbyło historyczno-kulinarną podróż po wyznaczonych do rewitalizacji dzielnicach: Śródmieściu, Podgórzu, Nowym Mieście, Starym Zdroju, Sobięcinie i Białym Kamieniu. Wspólne spacery okazały się innowacyjną formą popularyzowania wiedzy na temat rewitalizacji miasta i spotkały się z wielką aprobatą wśród uczestników oraz osób współpracujących przy organizacji tego przedsięwzięcia. Oprowadzeni przez lokalnego przewodnika mieszkańcy powiększyli swoją wiedzę historyczną o mieście, mieli okazję skosztować wielokulturowej kuchni, a także podzielili się swoimi spostrzeżeniami nt. rewitalizacji w miejscu swojego zamieszkania. Dla wielu z nich była to wspaniała podróż w minione lata, okazja do wspomnień związanych ze swoją małą ojczyzną, ale także doskonała okazja do zgłoszenia pomysłów i uwag dotyczących przyszłych działań.
- Cieszę się, że taka forma poznawania niezwykle bogatego dziedzictwa kulturowego miasta, spotyka się z dużym i życzliwym odbiorem wśród mieszkańców – podkreślał podczas spaceru w dzielnicy Sobięcin Prezydent Miasta Wałbrzycha, dr Roman Szełemej.
Z sentymentem ulicami Sobięcina przechadzał się wspólnie z mieszkańcami Poseł na Sejm RP, Tomasz Siemoniak – rodowity wałbrzyszanin związany w młodości właśnie z tą dzielnicą. Towarzyszyli nam także przedstawiciele instytucji kulturalnych, organizacji pozarządowych oraz lokalni przedsiębiorcy. Dzięki ogromnej pasji i wiedzy przewodnika, którym był prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless, Mateusz Mykytyszyn, odkrywanie na nowo rewitalizowanych dzielnic cieszyło się ze spaceru na spacer coraz większym zainteresowaniem.
- Dziękuję bardzo za możliwość pokazania wałbrzyszanom piękna jego starych, historycznych dzielnic. Jestem pod ogromnym wrażeniem zaangażowania mieszkańców i ich głodu wiedzy o historii miasta i jego zabytkach - mówi Mateusz Mykytyszyn. - Atmosfera podczas spacerów była rewelacyjna. Okazuje się, że wałbrzyska historia, niezliczone tajemnice i zachwycająca przyroda to tematy, wokół których można, a nawet trzeba, budować współczesną narrację i promocję miasta. Tego oczekują mieszkańcy.
Spacery okazały się być atrakcyjną formą spędzenia czasu wolnego i stały się inspiracją do kolejnych spotkań, rozmów i tworzenia pomysłów na ożywienie miejsc, w których żyjemy.
- Pozytywne reakcje mieszkańców są dla nas motywacją do kontynuowania podobnych działań. Serdecznie dziękujemy za udział w przedsięwzięciu wszystkim jego uczestnikom, Fundacji im. Księżnej Daisy von Pless, a w szczególności jej prezesowi, za przekazanie nieocenionej wiedzy historycznej, muzykom Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu za tworzenie magicznego muzycznego klimatu, wszystkim organizatorom poczęstunków podczas spacerów, a także Regionalnemu Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych za wsparcie przy zbieraniu pomysłów od mieszkańców – mówi Justyna Pichowicz, Kierownik Biura ds. Rewitalizacji Miasta w Urzędzie Miejskim.
Sukces tego wydarzenia pokazuje, że Wałbrzych jest miastem o dużym potencjale społecznym i pozytywnej energii mieszkańców. Zapraszamy do polubienia profilu Akcja Rewitalizacja na Facebook’u, śledzenia strony internetowej www.rewitalizacja.walbrzych.pl i włączania się w kolejne przedsięwzięcia.
Działanie prowadzone jest w ramach projektu „Program rewitalizacji Miasta Wałbrzycha na lata 2015-2025”, realizowanego przez Gminę Wałbrzych.