Działania te podejmowane są od 2015 roku i mają na celu zabezpieczenie płazów, będących w Polsce pod ochroną, przed rozjeżdżaniem ich przez samochody. W tym regionie zidentyfikowano występowanie głównie 2 gatunków chronionych: ropuchy szarej i żaby trawiastej, które zaczynają okres rozrodu i przez okres 2- 3 tygodni tłumnie przemieszczają się przez ruchliwą jezdnię, kierując się w stronę zbiornika wodnego w celu złożenia skrzeku.
Akcja prowadzona jest wspólnie przez Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu, Nadleśnictwo Świdnica oraz Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska we Wrocławiu, przy wsparciu ze strony Gminy Walim, Klubu Przyrodników i wałbrzyskiego oddziału Stowarzyszenia Straż Ochrony Przyrody w Polsce.
- Akcję ochrony płazów prowadzimy od 2015 roku, po przeprowadzonej wspólnie z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska i Klubem Przyrodników wizji lokalnej, w trakcie której stwierdziliśmy śmierć blisko 500 osobników żab z chronionych gatunków, rozjechanych przez samochody w trakcie migracji przez drogę. Podjęliśmy zatem działania prewencyjne, polegające na rozstawianiu w miejscach największej migracji płotków z agrowłókniny i folii oraz wkopywanie wiaderek, w których gromadzą się płazy i kilka razy dziennie są przenoszone przez drogę do zbiornika wodnego. Materiały dostarcza Nadleśnictwo Świdnica, natomiast Powiat Wałbrzyski zapewnia brygadę drogową, która montuje te instalacje i na zmianę z członkami Straży Ochrony Przyrody będzie regularnie przenosić nagromadzone żaby przez jezdnię. Racjonalne i odpowiedzialne korzystanie ze środowiska naturalnego, a także ochrona przyrody, są dla nas ważnymi zagadnieniami. W 2017 roku w trakcie trwania akcji przeniesiono w ten sposób ponad 1300 osobników – mówi starosta Jacek Cichura.
Podobne akcje prowadzone są w całym kraju, gdyż w sezonie godowym giną pod kołami ogromne ilości żab, a są one w Polsce pod ochroną. Akcja w Zagórzu Śląskim potrwa do końca kwietnia.