Obostrzenia i ograniczenia w funkcjonowaniu poszczególnych sfer życia społecznego, w tym prowadzenie edukacji w formule zdalnej lub hybrydowej przełożyły się również na sytuację osób, które nie zostały bezpośrednio dotknięte samą chorobą, ale odczuły dotkliwe konsekwencje wystąpienia pandemii. Długotrwałe pozbawienie bezpośrednich kontaktów rówieśniczych i bezpośredniego kontaktu z nauczycielami może skutkować trudnościami w nauce, wzrostem zachowań ryzykownych czy nadużywaniem korzystania z mediów elektronicznych.
Reagując na te problemy Gmina Mieroszów podjęła działania w zakresie wspierania rozwoju kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych, które pośrednio wspierają kompetencje emocjonalno-społeczne oraz integrację uczniów we wszystkich szkołach w gminie.
Obecnie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego realizowany jest projekt, który zakłada również udzielanie dzieciom bezpośredniej pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Projektem objęte zostały: PSP Mieroszów, Zespół Szkolno-Przedszkolny im. J. Korczaka w Sokołowsku oraz Publiczna Szkoła Podstawowa w Kowalowej.
W szkołach organizowane są zajęcia w zakresie 4 zadań:
Zadanie 1 zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze i zajęcia rozwijające,
Zadanie 2 zajęcia dla uczniów o specjalnych potrzebach rozwojowych i edukacyjnych,
Zadanie 3 Indywidualne zajęcia biofeedback,
Zadanie 4 Organizacja wycieczek edukacyjnych.
Dzięki udziałowi w projekcie Uczniowie uczestniczą w BEZPŁATNYCH zajęciach wyrównawczych i rozwijających.
Uczą się indywidualnej oraz grupowej odpowiedzialności za podejmowane przez siebie decyzje, kształtują partnerską relację z nauczycielem, opartą na wsparciu, motywacji i konsultacji.
Zaplanowane wycieczki do Warszawy i Wroclawia przyczynią sie do integracji zespołów klasowych, a także do zbudowania zaufania i atmosfery sprzyjającej nauce.