Program skierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego województwa dolnośląskiego i zakłada budowę parków rowerowych służących do nauki i doskonalenia techniki jazdy na rowerze górskim. Ze względu na to, że popularność kolarstwa górskiego na Dolnym Śląsku stale wzrasta, a dolnośląscy sportowcy odnoszą w tej dyscyplinie spore sukcesy, Samorząd Województwa zdecydował o stworzeniu miejsca, gdzie w sposób bezpieczny dzieci i młodzież będą korzystać z przygotowanych tras i bezpiecznej infrastruktury rowerowej.
- Dolny Śląsk dysponuje doskonałymi warunkami do uprawiania kolarstwa górskiego. Posiadamy także wieloletnią tradycję w kolarstwie górskim. Z naszym regionem związana jest wicemistrzyni olimpijska z Rio De Janerio, wielokrotna mistrzyni Europy, a także złota medalistka mistrzostw świata w kolarstwie górskim Maja Włoszczowska. Nowa inwestycja z pewnością przyczyni się, do jeszcze większej popularności tej dyscypliny oraz poprawi jakość i bezpieczeństwo szkolenia dzieci i młodzieży, co wpłynie na rozwój nowych talentów sportowych – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Nowy program będzie realizowany i finansowany wspólnie z Ministerstwem Sportu i Turystyki i zaplanowany jest na lata 2023 – 2024.
W ramach programu planuje się wykonanie:
obligatoryjnie budowy trasy technicznej głównej o długości min 400m i max 2000m o zróżnicowanej trudności, zawierającej minimum 10 różnych przeszkód terenowych
Budowy trasy typu ‘single track’ o długości min 250m
Budowy trasy pump track o długości min 120m,
Budowy trasy pump mini o długości min 50m i max 100m,
Budowy placu manewrowego o naturalnej nawierzchni
Budowy wiaty oraz oświetlenia trasy głównej i placu manewrowego
| – Dziś rozpoczynamy nabór do programu, a mamy informację, że już ponad 60 dolnośląskich gmin zadeklarowało chęć udziału w programie – informuje Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. – Opracowaliśmy program funkcjonalno-użytkowy parków z wytycznymi co do standardów projektowych, ale długość tras i wyposażenie poszczególnych parków uzależnione będą od uwarunkowań terenowych – dodaje.
Samorząd Województwa planuje wesprzeć budowę 30 takich obiektów. Nabór rozpoczyna się 16 stycznia 2023 roku i potrwa do 31 stycznia 2023 roku. Do kryteriów oceny zaliczają się m.in. opinia Dolnośląskiego Związku Kolarskiego, uzasadnienie realizacji inwestycji wraz z planem szkolenia sportowego czy sposób wykorzystania ogólnodostępnych obiektów infrastruktury sportowej działających na terenie gminy.
Szacowany koszt budowy parku rowerowego wynosi około 900 tys. zł brutto, z czego Województwo Dolnośląskie i Ministerstwo Sportu i Turystyki finansują po 33% wartości inwestycji, a pozostała część to środki własne gminy. Więcej informacji na temat naboru i wytycznych można znaleźć na stronie: https://umwd.dolnyslask.pl/sport/dolnoslaskie-rowerowe-parki-umiejetnosci/